• 2 Şubat 2018, Cuma 12:21

“Çocuklarınızın sorumluluklarını üstlenmeyin”

İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU ÇOCUK GELİŞİM PROGRAMI ÖĞRETİM GÖREVLİSİ EZGİ ORAL, ÇOCUKLA İLGİLİ BÜTÜN ÖDEVLERİN, SINAVLARIN, DERSLERİN VE HATTA ONLARIN SOSYAL HAYATININ MERKEZİNDE BİLE AİLELERİN YER ALABİLDİĞİNİ BELİRTEREK, “EBEVEYN MÜDAHALESİNİN ÇOCUKLARIN AKADEMİK BAŞARISINA ÇOK AZ ETKİSİ OLDUĞU ARAŞTIRMALARLA ORTAYA KONULUYOR. ÇOCUĞA KENDİ SORUMLULUKLARINI ALMA FIRSATINI VERMEK, HEM ONUN AKADEMİK BAŞARISINA HEM DE SOSYAL BAŞARISINA ÇOK BÜYÜK KATKI SAĞLAR” DEDİ.

Eğitimde yeni dönem 5 Şubat, Pazartesi günü başlıyor. Yaklaşık 18 milyon öğrenci ikinci döneme hazırlanırken, uzmanlar ailelerin sorumluluğu fazla yüklenip çocuklarının eğitiminin merkezine kendilerini aldıklarına dikkat çekti.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişim Programı Öğretim Görevlisi Ezgi Oral, çocukla ilgili bütün ödevlerin, sınavların, derslerin ve hatta onların sosyal hayatının merkezinde bile ailelerin yer alabildiğini belirterek, “Ebeveyn müdahalesinin çocukların akademik başarısına çok az etkisi olduğu araştırmalarla ortaya konuluyor. Çocuğa kendi sorumluluklarını alma fırsatını vermek, hem onun akademik başarısına hem de sosyal başarısına çok büyük katkı sağlar” dedi.

Çocukların kendi derslerinin ve ödevlerinin sorumluluğunu almasının onların gelişimi açısından önemli olduğunu, ailelerin sadece çocuklarının yanında yer aldığını hissettirmesi gerektiğini aktaran Oral, ebeveynlerin rehberlik etmesini isteyerek, “Unutmamamız gereken nokta ise çocuklarımız zaman zaman başarısızlıklar yaşayacak ve yanlışlar yapacaktır. Çocuğun bunları deneyimlemesine de fırsat verin. Çocuğun tamamen sizin desteğinizle kusursuz bir ödev hazırlaması ona bir şey kazandırmaz aksine kendi öğrenmelerini sekteye uğratır. Fakat bizim sadece rehberlik ettiğimiz hatalarının da olabileceği ödevler çocuğa yanlışlarını deneyimleyerek görme fırsatı sunar. İşte bu noktada çocuk yaşayarak öğrenmiş olur. Unutmayalım ki çocuklarınızın hayatta çeşitli riskler almasına izin verdiğiniz sürece onların yetişkin olduğunda başarılı ve kendi ayakları üzerinde durabildiğini görebilirsiniz” diye konuştu.

 

“İyi rehberler olun”

Çocukların ilgisinin ve yeteneğinin olduğu alanlarda ek desteklerin onların motivasyonunu ve başarısını arttıracağını vurgulayan Oral, şunları söyledi: “Tüm bu destekleri sağlarken çocuğunuzun fikirlerini de almaya onun da çeşitli riskler ve sorumluluklar almasına izin verin. Sizler sadece çocuğunuz için iyi rehberler olun. Sorumlulukları için onlar mücadele etsin. İyi rehberler olduğunuzda çocuğunuzdaki değişimi ve gelişimi mutlaka gözlemleyebileceksiniz.” (İHA)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.