• 7 Aralık 2017, Perşembe 15:54

“LKS ile erken sınav kaygısı kalkacak”

Özel Özay Aydın Koleji Ortaokulu Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aytürk, TEOG yerine gelen yeni sınav sistemi LKS hakkında öğrencileri bilgilendirirken, yeni sınav sistemi ile erken sınav kaygısının ortadan kalkacağını söyledi.

Özel Özay Aydın Koleji Ortaokulu Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aytürk, TEOG yerine gelen yeni sınav sistemi LKS hakkında öğrencileri bilgilendirirken, yeni sınav sistemi ile erken sınav kaygısının ortadan kalkacağını söyledi.

 

TEOG sınavının kaldırılmasının ardından, Liselere Kayıt Sistemi (LKS) geldi. LKS tüm yönleriyle açıklandı. Yeni sınav sistemi LKS ile liseye yerleşmek için sınav şartı aranmayacak ve sınava girmeyenler evlerine en yakın 5 okuldan birini tercih edecek. LKS ile sınav isteğe bağlı olacak ve adrese dayalı yerleştirme esas alınacak. Aydın’ın Efeler İlçesi’nde eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren Özel Özay Aydın Koleji Ortaokulu, yeni sınav sistemi hakkında yapılan açıklamalarla öğrencilerin kafasında oluşan soru işaretlerini giderdi.

“ÖĞRENCİLER NASIL

HAZIRLANACAKLARINI BİLMİYORLARDI”

İlköğretimden orta öğretime geçişte yeni sınav sistemi LKS hakkında Özel Özay Aydın Koleji Ortaokulu Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aytürk öğrencilerini bilgilendirdi. Aytürk, “Eylül ayında okulların yeni açıldığı bir dönemde TEOG sınavının kaldırılması hem öğrencilerde hem de velilerde şok etkisi yarattı. Bunda da çok haklılardı. Çünkü yerine ne geleceği açıklanmadan mevcut sistemi değiştirmek çok rasyonel değildi. Ayrıca öğrenciler yeni sınav sistemi belli olmadığı için nasıl hazırlanacaklarını bilmemenin sıkıntısını yaşadılar. Daha sonra biraz geç de olsa Milli Eğitim Bakanlığı bazı açıklamalar yaptı. Kamuoyu konuyu tartışmaya, uzman eğitimciler de eleştirilerini ortaya koymaya başladılar” dedi.

“TEOG, OKULUN AMAÇSIZ

HALE GELMESİNE YOL AÇIYORDU”

TEOG’da düzeltilmesi gereken üç önemli eksiğin olduğunu ve bu eksiğin yeni sınav sistemi olan LKS ile çözüme kavuştuğunu belirten Aytürk, “TEOG’da düzeltilmesi gereken üç önemli eksiklik vardı. Birincisi sınavların Kasım ve Nisan gibi çok erken dönemlerde yapılmasıdır. Çünkü Kasım’a kadar çok az ünite işlendiğinden sınav soruları çok ayrıntıya giriyordu. Nisan’da yapılan sınavda 8’inci sınıf öğrencileri için yine yanlış bir zaman olup, daha sonraki zamanlar çocuklar için okulun amaçsız hale gelmesine yol açıyordu. İkincisi okul notlarının özel okullar tarafından şişirilmesi iddiasıdır. Konu tartışmaya açık olmakla birlikte okul notlarının sınavdaki katkısı kaldırıldı. Böylece bu konudaki soru işaretleri de giderildi. Üçüncüsü ise ucu açık soru konusuydu. Tabi ki bu tip soruların objektif değerlendirilmesi kafalarda soru işaretine yol açıyordu ve bu konu da çözüldü. Ucu açık sorular kaldırıldı” diye konuştu.

LKS’DE 90 SORU OLACAK

LKS’de gelecek sorular hakkında da bilgiler veren Aytürk, “Sınav tek oturum olacak. Soru sayısı 90. Bu soruların 20’si Türkçe, 20’si Matematik, 20’si Fen, 10’u İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10’u Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10’u da İngilizce olacak ve sınav süresi de 135 dakika olarak belirlendi. Yani soru başına bir buçuk dakika ki bence yeterli bir süredir. Daha önce TEOG’da olmayan ‘üç yanlış bir doğruyu götürme’ kuralı yeniden geldi. Artık sınavlar da okul döneminin sonunda Haziran ayında yapılacak. Böylece erken sınav kaygısı ortadan kalkacaktır. Demek ki ben yaptım oldu yerine kamuoyu tartışıp, uzmanlar devreye girdiğinde doğru çözüm bulunabiliyor. Sonra sınav sistemlerini sık sık değiştirmek yerine Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda eğitim kalitesini arttırmak için çalışması daha doğru olur” ifadelerini kullandı.

“ÖĞRETMENLER SÜREKLİ OLARAK

HİZMET İÇİ EĞİTİMLERE TABİİ TUTULMALI”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapması gereken iki önemli konunun olduğuna dikkat çeken Aytürk, “Birincisi; okullar arasındaki eğitim farkını mümkün olduğu kadar azaltmak ve ikincisi de öğretmen kalitesini yükseltmek. Çünkü iyi öğretmen yetiştirmediğimiz müddetçe eğitim kalitesini arttıramayız. Burada bence en önemli konulardan birisi de öğretmenleri sürekli olarak hizmet içi eğitimlere tabii tutmak. 30 yıllık öğretmen, o dönemde almış olduğu bilgiler ve yeni öğretim teknikleriyle hareket ediyor. Bu bilgilerin de yenilenmesi gerekiyor. Çünkü nesiller sürekli değişiyor. Biz, 30 yıl önceki bilgiler ve yöntemlerle çocuklarımızı eğitemeyiz. Okullarda yapılan seminer çalışmaları gerçek anlamda yapılmalı. Bu seminerler çay ve sohbet şekilde geçiyor. Halbuki Aydın’ımızda Adnan Menderes Üniversitemizin Eğitim Fakültesi var. Sinevizyon eğitimi ile seminerler işlevsel hale getirilebilir. Bunların da yapılması gerek” dedi.

“İKİLİ EĞİTİM SIKINTI”

Aydın’da eğitim-öğretim konusunda en büyük sıkıntılardan birisinin ikili eğitimin çok yaygın olması olduğunun altını çizen Aytürk, “Yani sabahçı ve öğlenci sistemi. Bu sistem özellikle ilkokul ve ortaokul öğrencileri için son derece sakıncalı. Liselerimizde tekli eğitim yok. İlkokul ve ortaokullarda öğrenciler sabahın çok erken saatlerinde ya da akşamın çok geç saatlerinde okuldan çıkıyorlar. İkisi de çok sağlıklı değil. 7.30’da derse başlayan öğrencinin dersi 12.00’da bitiyor. Sıkıştırılmış bir eğitim program. Öğrenci ne dosdoğru teneffüs, ne de dosdoğru sporunu yapabiliyor. Bu kadar dar bir alanda onları yapılması kolay değil” diye konuştu.

“BİZDE TAM ÖĞRENME SİSTEMİ VAR”

Öğrencileri yeni sınav sistemine göre hazırlamak zorunda olduklarını kaydeden Aytürk, “Biz sadece sisteme ayak uydurmak zorundayız. Sistemi belirleyen bizler değiliz. Öğrencilerimizi en iyi şekilde bu yeni sınav sistemine göre hazırlamaya çalışıyoruz. Bizim okul olarak çok dinamik bir eğitim kadromuz var. Her Cumartesi yapmış olduğumuz deneme sınavlarıyla öğrencilerimizin eksiklerini tespit edip, öğrencilerin kendi isteklerine bırakmaksızın onları bire bir etüt çalışmaları veriyoruz. Böylece öğrencilerimizin eksiklerini gideriyoruz ve bizde tam öğrenme sistemimiz var” dedi. (RAMAZAN AYDEMİR)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
29 / 12 Açık
Yarın: 29/13 Güneşli