• 27 Ocak 2018, Cumartesi 15:51

ADÜ’de BESYO, Spor Bilimleri Fakültesi’ne dönüşecek

ADÜ’de BESYO, Spor Bilimleri Fakültesi’ne dönüşecek

ADÜ Rektörü Cavit Bircan, BESYO Müdürlüğü’ne Prof. Dr. Kürşat Karacabey’i atadı. BESYO Müdürü olarak göreve başlayan Karacabey, BESYO’nun Spor Bilimleri Fakültesi’ne dönüşmesi için hazırlıkları tamamladıklarını açıkladı.

 

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ), yeni bir fakülteye daha kavuşuyor. Sportif başarıları ile Türkiye’de damgasını vuran, futbol, atletizm ve güreşte Türkiye şampiyonu olan ADÜ BESYO’da müdür değişikliği yaşandı. ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, BESYO’da Yard. Doç. Dr. Ali Güreş’in görev süresinin doldurmasının ardından, Güreş’in yerine Prof. Dr. Kürşat Karacabey’i göreve getirdi. BESYO Müdürü olarak göreve başlayan Karacabey, Rektör Bircan’ın destekleriyle BESYO’yu fakülte olma sürecine soktu. Karacabey başkanlığındaki ekibi tarafından BESYO’nun Spor Bilimleri Fakültesi’ne dönüşmesi için önce fakülte dosyası hazırlandı. Hazırlanan dosya, ADÜ Senatosunca kabul edilerek, YÖK’e gönderildi. YÖK yönetim kurulunun inceleyip hazırlayacağı dosya, Milli Eğitim Bakanlığı’na iletilecek. Dosya kabul görmesinin ardından, Bakanlar Kurulu kararıyla ADÜ Spor Bilimleri Fakültesi olacak. Sportif tesisleriyle Türkiye’deki BESYO’ların önüne geçen ve bin 200 öğrencisiyle Türkiye’nin en büyük öğrenci kapasitesine sahip BESYO’lardan biri haline gelen ADÜ BESYO, Spor Bilimleri Fakültesi için de akademik kadrosunu profesör, doçent ve yardımcı doçentler seviyesinde arttırdı.

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan’a kendisini bu göreve getirmesinden dolayı teşekkür eden Karacabey, “Rektör hocamızın kurumsallaşmayla ilgili bizden talepleri vardı ve bu da ADÜ’yü Aydın’a ve Türkiye’ye örnek olacak bir okul modeliyle alakalıydı. Rektörümüz Cavit Bircan hocamızın bizden BESYO’yu fakülteye dönüştürmek için beni göreve getirdi. Biz de kolları sıvadık ve fakülteleşme sürecini başlattık. Etrafımızdaki Muğla, Manisa, İzmir, Denizli buradaki üniversitelerin BESYO’larına baktığımız zaman onların hepsi fakülteye dönüşmüş, akademik kadrolarını oluşturmuş bir yapıya sahiplerken, biz hala BESYO olarak farklı bir ligde mücadele veriyoruz. Rektör hocamıza verdiğimiz söze layık olmak için okuldaki arkadaşlarımızla beraber gecemizi, gündüzümüze katarak öncelikle fakülte dosyasını hazırladık ve YÖK’e gönderdik. YÖK’teki hareketlerini takip ediyoruz. Oradaki süreçte şu şekilde işleyecek, YÖK’teki uzman dosyayı inceleyip hazırlayacaklar. Yönetim kuruluna sunacaklar. Yönetim kurulundan geçtikten sonra dosya Milli Eğitim Bakanlığı’na geçecek, Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlar Kuruluna dosyayı hazırlayacak, Bakanlar Kurulundaki imzadan sonrada inşallah yaza doğru Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu kapatılarak Spor Bilimleri Fakültesine dönüşecek” dedi.

ÜÇ DÖRT AYA FAKÜLTE OLACAK

ADÜ BESYO’ya geliş misyonları içerisinde olan konulardan birisi Doktora programını açmak olduğunu kaydeden Karacabey, “Ben enstitüdeki kurul üyesi arkadaşlarıma, rektörlükteki eğitim kurulundaki arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Çünkü onların onayları ve destekleri ile şu anda doktora programı açmakla ilgili olan dosyamız hem enstitü kurulundan hem üniversitemiz eğitim kurulundan geçerek şu anda senatonun önünde. Bu şu anlama geliyor; önümüzdeki hafta içerisinde yapılacak olan ilk senatoda doktora programımızda YÖK’e gönderilmek üzere senatomuz tarafından onaylanacak. Fakülteleşme ve doktora programının açılma süreci şu an bizim açımızdan bitti. Bundan sonraki süreçler YÖK’teki sürecin takip edilmesine kaldı. YÖK süreci en kısa zamanda tamamlayacak. Üç, dört ay sonra fakülteleşme süreci tamamlanmış ve doktora programı açılmış olacak” diye konuştu. (Ramazan AYDEMİR)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
18 / 6 Açık
Yarın: 17/5 Parçalı bulutlu