• 6 Aralık 2017, Çarşamba 12:50

Özen: "Bizim dünyamız aydınlık"

Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şube Başkanı Bayram Özen, polislere farkındalık semineri verdi. Özen, “Biz körler için her yer her zaman rengarenk ve aydınlık” dedi.

Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şube Başkanı Bayram Özen, polislere farkındalık semineri verdi. Özen, “Biz körler için her yer her zaman rengarenk ve aydınlık” dedi.

 

Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şubesi ve Aydın Emniyet Teşkilatı işbirliğinde, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında, Aydın Polisevi’nde, Aydınlı polislere, farkındalık semineri düzenlendi. Seminere, Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şube Başkanı Bayram Özen, dernek üyeleri ve çok sayıda polis katıldı. Seminerde, görme engelliler ile bir aradayken nelere dikkat edilmeli, istihdam alanları, kullandıkları araçlar ve eğitim hayatları anlatıldı.

"YOLLARIN KRALI OLUYORUZ"

Görme yetisini küçük yaşta kaybettiğini belirterek konuşmasına başlayan Bayram Özen, “15 yıl öncesine kadar engelliler toplumda vardı ancak bilinmiyorlardı. 2005 yılında hükümetimizin çıkardığı engelliler kanunun neticesinde, engelliler haklarına kavuştu. Engelliler ekonomik olarak almış oldukları maaşlardan, bakıma ihtiyaç duymuyorlar” dedi.

Engelliler için Beyaz Bastonun çok önemli olduğuna değinen Özen, “Beyaz bastonunu kullanabilen görme engelli tek başına bütün işlerini kimseye ihtiyaç duymadan giderebilmektedir. Beyaz baston tüm dünyada 1963 yılından itibaren özel güvenlik günü olarak anılmakta. Bir görme engellinin trafikte karşıdan karşıya geçerken geçiş üstünlüğü bulunmaktadır. Maalesef bizim ülkemizde yol verilmiyor. Biz direksiyonun başına geçtiğimizde yolun kralı oluyoruz” şeklinde konuştu.

"BİZİM DÜNYAMIZ KARANLIK DEĞİL"

Özen, “Bizim dünyamız karanlık değil, tam tersine aydınlık. Benim körlükle ilgili bir derdim yok, benim sıkıntım insanlarla. Bizler bulunduğumuz alanları dizayn ederken maalesef erişilebilir yapmaktan çok ‘Nasıl süsleyebiliriz ’in kaygısı içerisinde oluyoruz. İnsanlar sistemi kendisine göre kuruyorlar. Unutulmamalıdır ki biz hissediyoruz, dokunuyoruz. Yani benim için her yer rengârenk ve aydınlık” ifadelerini kullandı. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
28 / 12 Açık
Yarın: 28/13 Az bulutlu