• 6 Aralık 2018, Perşembe 17:43

Goalball öncesi saha krizi

Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında ADÜ öğrencileri ile Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şubesi üyeleri Goalball (görme engelli futbolu) müsabakasında karşılaştı. Müsabaka öncesi saha krizi ise etkinliğe damgasını vurdu.

 

Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şubesi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenledi. Türk Kızılay’ı Aydın Gençlik Kolları, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Kızılay Topluluğu, AHBAP Aydın Grubu, Toplum Gönüllüleri Vakfı, AK Parti Efeler İlçe Gençlik Kolları da etkinliklere destek verdi. Son olarak yapılan etkinlikte, Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şubesi üyeleri ile öğrenciler ve AK Partliler Goalball maçında karşılaştı.

SAHA KRİZİ YAŞANDI

ADÜ Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen müsabaka öncesi ise saha krizi etkinliğe damga vurdu. Zemini yeni yapılan salona spor ayakkabasız kimsenin alınamayacağını belirten Salon Sorumlusu Soner Kabaoğlu grubu çim sahaya yönlendirdi. Dernek Başkanı Bayram Özen de GoalBall’ın çim sahada oynanmayacağını topun içindeki zilin duyulamayacağını belirtti. Bunun üzerine ekip tekrar kapalı salona geri döndü ve oyun burada başladı. Organizasyondaki eksiklik ise katılımcıları isyan ettirdi.

"FARKINDALIK OLUŞTURMAK AMACIMIZ"

Saha krizinin ardından başlayan maçta öğrenciler gözleri kapalı şekilde futbol oynadılar. Müsabaka öncesinde öğrencilerin gözleri siyah bantla kapatılarak durum eşitlendi ve maç çıngıraklı top ile oynandı.

Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şube Başkanı Bayram Özen konuyla ilgili, “Karma bir goalball maçı oynadık. Öğrenci arkadaşların gözleri bantla kapatıldı ve şartları eşitlemeye çalıştık. Böylesine bir organizasyonun içerisinde yer almak bizim için gurur verici. Farkındalık oluşturmak istiyoruz, goalball görme engellilerin oynadığı bir oyun, öğrenci arkadaşlarımız da bizleri anlamaya çalıştı. Görme engellilerin de spor yapabildiklerini ve bu konuda toplumsal farkındalığı oluşturmak amacımız” dedi.

 

AK Parti Efeler Gençlik Kolları Başkanı Seyhan Koyuncu ise, gözleri kapalı bir şekilde oyun oynamanın zor olduğunu belirterek, “Umarım istenilen farkındalığı oluşturmuşuzdur. Gözlerinin kapalı olması çok zor ve çok savunmasızdım kendimi hiç güvende hissetmedim” şeklinde konuştu. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 8 Parçalı bulutlu
Yarın: 15/8 Parçalı bulutlu