• 6 Aralık 2018, Perşembe 12:30

"Toprakları için direnmek en meşru haktır"

Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Kızılcaköy’de, JES’lere karşı direnen köylülerin yanında olduklarını belirtti. Sendika Başkanı Sadık Turan, “Santralin kurulması tarımın yok edilmesi, köylülerin topraklarını terk etmesi demektir. Toprakları için direnmek en meşru bir haktır” dedi.

 

Kızılcaköy’de Jeotermal Enerji Santralleri’ne (JES) karşı mücadelelere destekler arka arakaya geldi. Tüm Köy Sen Genel Başkanı Sadık Turan da konuyla ilgili basın açıklamasında bulunarak, köylülerin yanında olduklarını ifade etti.

 

Turan, “Köylüler tarım arazilerinin yok edilmesine karşı direniyor. Santralin kurulması tarımın yok edilmesi, köylülerin topraklarını terk etmesi demektir. Toprakları için direnmek en meşru bir haktır. TOMA’lı, biber gazı ile saldırı kabul edilemez. Çocuğundan yaşlısına, kadınından erkeğine köylüler ayakta. Köylüler topraklarını, ülke tarımını ve geleceğini savunuyorlar. Fakat başta Aydın Valiliği olmak üzere mülki idare amirleri ve güvenlik güçleri ise köylülere biber gazı ile müdahale ederek kimin yanında saf tuttuklarını açıkça ortaya koymaktadırlar. Jeotermal santral şirketlerinin karı için ülke köylüsü gazdan ve tazyikli sudan ve arbededen geçiriliyor. Tüm Köy Sen olarak üretici köylülerin topraklarına, geleceklerine sahip çıkmasının yanındayız.” dedi.

 

Türkiye’nin tarımda dışa bağlı hale geldiğini iddia eden Başkan Turan, “Yetmezmiş gibi Ege Bölgesi’nin en önemli tarım arazilerinde maden işletmelerinden sonra şimdi jeotermal enerji santralleri kurulmak isteniyor. Tarımın yok edilmesinin bir diğer saldırısı olan bu tür girişimlere karşı üreticiler mücadele ediyor. Tüm Köy Sen olarak üretici köylülere yapılan saldırıyı kınıyoruz” şeklinde konuştu. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 15/8 Parçalı bulutlu