• 7 Aralık 2017, Perşembe 16:58

"Gereksiz korna sağlıktan eder"

Efeler Kent Konseyi Başkanı Dr. Tuncay Erdemir, gereksiz yere çalınan kornanın insan sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi.

Efeler Kent Konseyi Başkanı Dr. Tuncay Erdemir, gereksiz yere çalınan kornanın insan sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi.

 

Efeler Kent Konseyi, 2014 yılında sürücülerin gereksiz yere korna çalmasını önlemek için "Gürültüsüz Kent Projesi"ni hayata geçirdi. "Sağlıklı ve huzurlu Efeler için lütfen korna çalmayalım" sloganıyla yürütülen proje kapsamında 5 bin uyarıcı stiker hazırlandı. Efeler Kent Konseyi Başkanı Dr. Tuncay Erdemir, bu stikerlerin bir kısmını sürücü ve esnaflara dağıttığını, geriye kalanını da kentin işlek yerlerine yapıştırdığını söyledi. Dağıttığı ve yapıştırdığı stikerlerden olumlu geri dönüşler aldığını belirten Erdemir, bir sürücüyü dahi gereksiz yere korna çalışmaktan vazgeçirmişse kendisini başarılı hissedeceğini söyledi.

Türkiye'nin en büyük sıkıntılarından birisinin gereksiz yere korna çalmak olduğunu ifade eden Erdemir, "Gereksiz korna çalınması insanları hasta ediyor, hassas insanların sinirlerini bozuyor, tepkilere neden oluyor. Fakat nedense toplumuzda korna çalmanın gelenek olduğu gibi bir algı var. Korna çalmak, kesinlikle gelenek değildir. Medeni ülkelerde korna çalan kimseyi göremezsiniz" diye konuştu.

Vatandaşların genellikle mutlu olduklarında araçlarının kornalarını çaldığını dile getiren Erdemir, "Asker uğurlaması, düğün, sünnet ve maç sonucu kutlamaları sırasında vatandaşlar, araçları ile trafikte konvoy oluşturuyor. Onlar korna çalarak seviniyor ama çevredeki vatandaşlar ise oluşan gürültü kirliliğinden rahatsız oluyor. Çağdaşlık göstergesidir korna çalmamak. İnsanlarımız, korna çalarken duyarlı davranmalı. Bu duyarlılığı oluşturmak için yıllardır mücadele veriyorum" dedi. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
28 / 12 Açık
Yarın: 28/13 Az bulutlu