• 7 Aralık 2018, Cuma 15:52

Orantısız güce suç duyurusu

Aydın Barosu Çevre Komisyonu, Kızılcaköy’de JES’leri protesto eden vatandaşlara uygulanan şiddeti kınayarak, halka güç kullananlar ve emri verenler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirttiler.

 

Aydın Barosu Çevre Komisyonu, Aydın’ın Kızılcaköy ilçesinde yaşanan olaylarla ilgili basın açıklamasında bulundu. Aydın Baro Başkanlık Odasında düzenlenen açıklamaya, Komisyon Başkanı İsmail Türkbay, komisyon üyeleri ve avukatlar katıldı. Aydın Barosu Çevre Komisyonu, Kızılcaköy’de yaşanan olaylarda güç kullananlar ve emri verenler hakkında suç duyurusunda bulunacak.

 

Komisyon Başkanı İsmail Türkbay, “Yaşanan olay vahimdir, vatanını milletini seven mahalle halkı sermayedarları korumak isteyen idarecilerin yanlış kararı ile jandarma ve polis ile karşı karşıya getirilmek istenmiştir. Halkın sağduyusu buna izin vermemiştir. Hiç gereği yokken ve halkın şirket çalışanlarına, arazisine herhangi bir müdahalesi yokken, şirketin isteği doğrultusunda araziye jandarma getirilmesi, araziye giden yolların kesilmesi olayların fitilini ateşlemiştir” dedi.

Jandarmanın zeytin toplama mevsiminde mahalle halkının kendi arazilerine girmelerini engellediğini iddia eden Türkbay, “Bu davranış Anayasanın 23’ncü maddesine aykırıdır. Jandarma halkı coplayarak yaşlı kadınların yaralanmasına biber gazı sıkarak kadınların gazdan etkilenmesine neden olmuş, orantısız güç kullanmıştır. Yapılan bu hareketler, emirle yerine getirilmiş bir hareket olamaz. Kanunsuz emri uygulamak, emri uygulayanı da sorumluluktan kurtaramaz” ifadelerini kullandı.

Türkbay ayrıca şunları belirtti, “İdareyi hukuk ve yasalar çerçevesinde hareket etmeye davet ediyoruz. Bu yanlış tutum nedeniyle, olaya sebep olanlar, halka orantısız güç kullananlar ve kanunsuz emir verenler hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz” (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
11 / 2 Parçalı bulutlu
Yarın: 10/1 Sağanak yağışlı