• 8 Kasım 2018, Perşembe 11:46

Aydın organ bağışında altıncı

Aydın'ın organ bağışında Türkiye'de altıncı sırada yer aldığını belirten İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, çok sayıda vatandaşın sağlığına kavuşmak için organ nakli beklediğine işaret ederek, tüm vatandaşları organ bağışına davet etti.

 

 

 

Aydın İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla açıklama yaptı.

Organ bağışının, yaşayan veya ölen bir kişinin organ ve dokularının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi olduğunu belirten Doktor Yavuzyılmaz, 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan her vatandaşın organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabileceğini ifade etti.

“TÜM HALKA GÖREVLER DÜŞÜYOR”

Organ ve doku nakli hizmetlerinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de en önemli sağlık sorunlarından birisi olduğunu dile getiren Yavuzyılmaz, bu hizmetlerin başarıya ulaşabilmesi için Sağlık Bakanlığı'na, Milli Eğitim Bakanlığı'na, Diyanet İşleri Başkanlığı'na, üniversitelere, gönüllü kuruluşlara, basına ve tüm halka görevler düştüğünü kaydetti.

“HASTANIN HAYATA

DÖNMESİNİ SAĞLAR”

Maide Suresi 32. Ayet'te "Kim bir kimseye hayat verirse, o sanki bütün insanlara hayat vermişçesine sevap kazanır" ifadelerinin yer aldığını hatırlatan Yavuzyılmaz, "Yapılan bir bağış, bazen görmeyen bir insanın görmesini ya da hayatını diyaliz cihazına bağlı olarak sürdüren bir böbrek hastasının hayata dönmesini sağlar. İl Sağlık Müdürlüğü olarak biz de tüm halkımızı organ bağışında duyarlı olmaya davet ediyoruz" dedi.

“NAKİL BEKLEYENLERİN

SAYISINI AZALTACAĞIZ”

Yıl boyunca organ bağışını arttırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını dile getiren Yavuzyılmaz, "Organ Bağışı Haftası etkinlikleri kapsamında 44 ayrı noktada stant açtık. Açtığımız stantlarda vatandaşlarımızı organ bağışıyla ilgili bilgilendiriyoruz. Eğitim çalışmaları yapıyoruz. Düzenlediğimiz resim ve slogan yarışmalarının sonuçlarını sergiliyoruz. Bu tür çalışmalarımız sadece Organ Bağışı Haftası’yla sınırlı kalmıyor, yıl boyunca devam ediyor" diye konuştu. Aydın'ın 16 bin 41 bağışçı sayısıyla organ bağışında Türkiye'de altıncı sırada yer aldığını kaydeden İl Sağlık Müdürü Yavuzyılmaz, "Amacımız her zaman için daha geniş kitlelere ulaşarak organ bağışçı sayısını arttırmak ve nakil bekleyen vatandaşlarımızın sayısı azaltmaktır" dedi. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.