• 8 Kasım 2018, Perşembe 11:27

Fotoğraf Yarışması sonuçlandı

Forum Aydın’ın kuruluşunun 10’ncu yılı kapsamında düzenlediği “Aydın’ın Tarihi ve Kültürel Mirası” konulu fotoğraf yarışması sonuçlandı. Yarışmanın birincisi ‘Hayat Yolu’ adlı fotoğrafı ile Dilşat Erdoğmuş oldu.

 

Forum Aydın, kuruluşunun 10. yılı etkinlikleri kapsamında Aydın Eski Eserleri Sevenler Derneği ile işbirliği yaparak, Aydın'ın kültürel hafızası için arşiv oluşturmak ve profesyonel ya da amatör tüm fotoğrafçıları desteklemek amacıyla 1. Ulusal Fotoğraf Yarışması düzenledi. Yaklaşık 300 amatör ve profesyonel fotoğrafçının katıldığı yarışma sonuçlandı.

"SES GETİRECEK"

Forum Aydın Zeytin Meydanı’nda yapılan ödül töreninde konuşan AVM Müdürü Ezgi Çubukçu, “Katılım istediğimiz düzeyde olmadı. Ancak bu bir başlangıçtı. Umarım, önümüzdeki yıllarda bu sayı artacaktır. Önümüzdeki yıllarda bu yarışma devam ederse ki, inşallah etmesini planlıyoruz. Daha fazla ulusalda ses getirecek bir yarışma olacak” dedi.

 

Aydın Eski Eserleri Sevenler Derneği Başkanı Mehmet Özçakır ise, “Üzerinde yaşadığımız bu toprakların, kentimizin zenginliği ve değerlerini her zaman gündeme getirmek isteyen Aydın Eski Eserleri Sevenler Derneği 1973 yılında kurulmuş bir dernek. 75 üyesiyle beraber Aydın’ın antik kentlerinin, kültürel miras olarak bırakılan tüm değerlerin turizme, tanıtıma katılması açısından her zaman bu etkinlikleri düzenlemek istiyorduk" şeklinde konuştu.

"AYDIN SOKAKLARINDA GÖRMEYİ ARZU EDİYORUZ"

Ancak Aydın maalesef üzerinde bulunduğu bu tarihi zenginliğin, onlarca antik kentin farkında olmayan insanların yaşadığı bir ilimiz. Bu amaçla, bu eksikliği gidermek için Birinci Ulusal Fotoğraf Yarışması’nı Aydın geneliyle tutarak, Afrodisyas’tan Milet’e, Nysa’dan Magnasia’ya bütün bildiğiniz antik kentler başta olmak üzere Aydın’ın yöresel kültürlerinin de kültürel tanıtımda kullanılması için bu yarışmayı her zaman aklımızdan geçirdik” ifadelerini kullandı.

Özçakır ayrıca şunları söyledi, “Forum AVM’nin de 10’uncu kuruluş yıldönümü olması nedeniyle bu etkinliği birleştirerek taçlandırmak istedik, kültür ve sanat dalında olduğu gibi sosyal projelerde destekleri oluyor. Forum yöneticilerini kutluyorum. 350 katılımcı arasından seçilen fotoğraflar oldukça profesyonel jüri tarafından seçildi. Üç kez elenerek, buraya gelen, gerçekten imbikten süzülen bu eserlerin ileride birer poster olarak Forum’un, Aydın’ın sokaklarında hep görmeyi arzu ediyoruz” Konuşmaların ardından dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Dilşat Erdoğmuş, ‘Hayat Yolu’ adlı fotoğrafıyla birinci, Mehmet Cesur, ‘Üçgözler Silvet’ adlı fotoğrafıyla ikinci, Sevgin Cingöz, ‘Miletos’ta Gezinti’ adlı fotoğrafıyla üçüncü oldu. Eski Eserleri Sevenler Derneği Özel Ödülü ise ‘Aydın Tren Garı’ başlıklı fotoğrafı ile Uğur Yavuz’a verildi. Mansiyon ödülüne ‘Şemsiyeci’ adlı fotoğrafıyla Hasan Güzel, ‘Afrodisyas’ adlı fotoğrafıyla Gülhan Çakır ve ‘Alhisar Kemeri’ adlı fotoğrafıyla Cavit Subaşı layık görüldü.

Yarışmanın birincisine bin 500 TL, ikincisine 750 TL, üçüncüsüne ise 300 TL değerinde hediye çeki armağan edildi. Mansiyon ödülüne hak kazanan üç kişiye ise 100 TL değerinde hediye çeki verildi. Sergilenmeye hak kazanan fotoğrafların sahiplerine de Forum Aydın'dan çift kişilik sinema bileti hediye edildi. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.