• 8 Kasım 2018, Perşembe 16:14

Gönüllü kan bağışçıları ödüllendirildi

Türk Kızılay Derneği Aydın Şubesi, Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü dolayısıyla bin 225 gönüllü kan bağışçısını madalya ve plaketle ödüllendirdi.

 

 

Efeler'deki İl Kültür Merkezi'nde düzenlenen ödül törenine, Vali Yardımcısı Abdullah Aslan, Türk Kızılayı Ege Bölgesi Kan Merkezi Müdürü Gökay Gök, Aydın Kan Bağış Merkezi Müdürü Rıdvan Şenol, Türk Kızılay Derneği Aydın Şube Başkanı Bekir Sıtkı Pekmezci, kurum müdürleri ve gönüllü kan bağışçıları katıldı.

Törende ilk konuşmayı Ege Bölgesi Kan Merkezi Müdürü Gökay Gök yaptı. Ege Bölgesi'nin kan stoklarını yönettiğini ifade eden Gök, kan stoklarında sadece Aralık, Ocak, Temmuz ve Ağustos aylarında sıkıntı yaşadığını söyledi. Gök, "İnsanlarımız hava sıcak-soğuk diye kan bağışlarını erteliyor. Ama kan talepleri ertelenmiyor" dedi.

Ege Bölgesi'nde her gün bin ünite kan talebi olduğunu dile getiren Gök, "Bölgemizde 93 hastane var. Kızılay'a bağlı olan 91 hastanenin kan ihtiyacını yüzde 100 oranında karşılıyoruz" dedi.

Aydın'ın kendi kan ihtiyacını belli aylar haricinde karşıladığını belirten Gök, kentte 2018 yılının ilk 10 ayında 35 bin 792 ünite kan bağışlandığını, 35 bin 620 ünite kan da kullanıldığını söyledi. Gök, Aydın halkına kan bağışı duyarlılığından dolayı teşekkür etti. Avrupa Birliği ülkelerinde, kadın kan bağışçı oranının yüzde 45 olduğuna işaret eden Gök, bu oranın Türkiye'de yüzde 14 olduğunu belirtti. Gök, özellikle kadınlara kan bağışı çağrısı yaptı.

Türk Kızılay Derneği Aydın Şube Başkanı Bekir Sıtkı Pekmezci de, Kızılay olarak geçen yıl Aydın'da 42 bin kişiye yardımda bulunduklarını söyledi.

Işıklı Mahallesi'nde 5 dönüm arazi üzerinde Kızılay Şube ve Kan Merkezi binası inşa edeceklerini dile getiren Pekmezci, "Belediyeye imar durumu müracaatı yapıldı. Bu çıkar çıkmaz, binamızın inşaatına başlanacak. Aydınımıza güzel bir bina kazandıracağız" dedi. Bağışçıların sayesinde kasa ve depolarının dolu olduğunu belirten Pekmezci, bu sene sadece 11 sıfır daire bağışı aldıklarını açıkladı.

Vali Yardımcısı Abdullah Aslan ise, Kızılay'ın milletin eseri olduğunu ifade etti. Konuşmaların ardından, 45 kez kan bağışlayan 20 kişi plaket ile 35 kez kan bağışlayan 25 kişi altın madalya ile 25 kez kan bağışlayan 126 kişi gümüş madalya ile 10 kez kan bağışlayan bin 54 kişi bronz madalya ile ödüllendirildi. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.