• 10 Mayıs 2017, Çarşamba 09:55

Seyda Kayhan Anaokulu başarılara doymuyor

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Seyda Kayhan Anaokulu tarafından hazırlanan Avrupa okullarıyla ortaklık projesi olan ‘Avrupa’da Birlikte Yaşayabilmek İçin Çok Kültürlülüğü Öğrenmek’ Projesi sona erdi. Ayrıca okul, Eko-Okullar Projesi kapsamında yeşil bayrak almaya hak kazandı.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Seyda Kayhan Anaokulu tarafından hazırlanan Avrupa okullarıyla ortaklık projesi olan ‘Avrupa’da Birlikte Yaşayabilmek İçin Çok Kültürlülüğü Öğrenmek’ Projesi sona erdi. Ayrıca okul, Eko-Okullar Projesi kapsamında yeşil bayrak almaya hak kazandı.

 

Eğitime 8 yıl önce başlayan Seyda Kayhan Anaokulu, Erasmus KA2 Okul Eğitimi stratejik ortaklıklar projesini düzenledikleri çeşitli etkinliklerle sona erdirdi. 2015-2017 yılları arasında 2 yıl boyunca devam eden ve ‘Avrupa’da Birlikte Yaşayabilmek İçin Çok Kültürlülüğü Öğrenmek’ başlığı adı altında Fransa koordinatörlüğünde yürütülen projenin kapanışı, okul öğrencilerinin gösterileri ile yapıldı. Öğrenciler proje kapsamında diğer ülkelerden öğrendikleri dans figürlerini sergiledi. Veliler ise çocuklarını izlerken duygu dolu anlar yaşadı. Etkinliğe, Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özmen, Eğitim-Bir-Sen-Aydın Şube Başkanı Tevfik Aksoy, okul müdürleri ve veliler katıldı.

"KÜLTÜRÜMÜZÜ EN İYİ ŞEKİLDE TANITTIK"

Etkinlikte konuşan UNICEF Türkiye Milli Komitesi Seyda Kayhan Anaokulu Müdiresi Derya Çetin, 2009 yılında göreve başladığında kafasında birçok proje olduğunu ve bunların arasında gerçekleşmesi uzun, başarması da zor olan projenin Erasmus projeleri olduğunu belirtti. Çetin, “Projemiz kabul edildiğinde tüm ekibimizi bir heyecan ve mutluluk dalgası sardı. Okulumuz gerçekten çok özel bir ekibe sahip, çünkü 2 yıl boyunca bu heyecanlarını hiç kaybetmeden, projenin tüm çalışmalarını takip ederek yerine getirdik” dedi.

Türkiye’de ortaklığı kabul edilen 5 anaokulundan biri olduklarını hatırlatan Çetin, “Çalışmalarımızı Fransa koordinatörlüğünde Letonya, Bulgaristan ve Güney Kıbrıs Rum kesiminden ortaklarımız ile birlikte yürüttük. Uygulama sürecinde farklı kültürlerle ilgili birçok bilgi edindik ve kendi kültürümüzü de diğer ülkelere en iyi şekilde tanıttık. Tüm ortaklarımızın hepsinin anaokulu olması bizim için çok büyük şanstı, çünkü yaptığımız yurt dışı ziyaretlerinde alanımız ile ilgili farklı uygulamaları gözlemleme fırsatı yakaladık” ifadelerini kullandı.

Ayrıca UNICEF Türkiye Milli Komitesi Seyda Kayhan Anaokulu Eko-Okullar Projesi kapsamında yeşil bayrak almaya hak kazandı. Proje kapsamında okula Eko-Park kuruldu. Çetin konu ile ilgili şunları söyledi, “Çöp-atık geri dönüşüm üzerine öğrencilerimiz, aileleri ve öğretmenlerimiz gerçekten bilinçli ve farklı çalışmalar yürüttüler. Bizim için önemli olan sadece bayrak sahibi olmak değil, geleceği için sorumluluk alabilen, çevre bilinci gelişmiş bireyler yetiştirmek oldu ve bunu da erken çocukluk eğitimi ile başardığımıza inanıyorum. Bu bağlamda Avrupa’da gördüğümüz ve bizim öğrencilerimizin de olsun dediğimiz Eko-Parkımızı da kurarak projelerimizi güçlendirdik”

"PARMAKLA GÖSTERİLECEK BİR OKUL"

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özmen’ de, “Gerçekten bizim bu Seyda Kayhan Anaokulumuz Efeler ilçemizde parmakla gösterilecek temiz düzenli okullarımızdan birisi. Ağaçlar, yeşillikler insanın gönlünü ferahlatıyor, içi açılıyor. Bu okulu bu şekilde nadide temiz bir hale getiren, emek veren başta değerli okul müdürümüz olmak üzere öğretmenlerimiz, yardımcı elemanlarımıza ve elbette ki bunlara maddi ve manevi destekte bulunan değerli velilerimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Okul öncesi eğitim ülkemizde belki tam arzu ettiğimiz seviyede değil. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bizim okul öncesi anaokullarımız en iyi okullardır. Avrupa'da dahi okul müdürlerimiz gidip gördüler bunu hiç çekinmeden gururla söylüyoruz” şeklinde konuştu.Konuşmaların ardından, öğrenciler gösterilerini sundu. Gösterilerin bitiminde kurdelenin kesilmesi ile okul bahçesinde yer alan Eko-Park kullanıma açıldı. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 7 Açık
Yarın: 15/7 Çok bulutlu