• 10 Ağustos 2018, Cuma 16:50

AYTO, Aydın'a üniversite kazandıracak

Aydın'da, vakıf üniversitesi kurmayı planlayan Aydın Ticaret Odası(AYTO), üniversitenin fizibilite raporu projesi için destek almaya hak kazandığı Güney Ege Kalkınma Ajansı(GEKA) ile protokol imzaladı.

 

 

Aydın'ın vakıf üniversitesi ihtiyacını karşılamak için harekete geçen AYTO, kuracağı üniversitenin maliyetini, yerini, açacağı fakülte ve bölümlerini belirlemede kendisine yol haritası olacak fizibilite raporu için GEKA'ya proje sundu. GEKA'nın yaklaşık 120 bin lira destekleme kararı aldığı fizibilite raporu projesi için AYTO Vali Erol Ayyıldız Toplantı Salonu'nda imza töreni düzenlendi. Törene, Adnan Menderes Üniversitesi(ADÜ) Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, AYTO Başkanı Hakan Ülken ve GEKA Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan katıldı. Yönetimi ile birlikte törene ev sahipliği yapan AYTO Başkanı Ülken, Aydın'a en kısa süre içerisinde vakıf üniversitesi kazandıracaklarını belirterek, "Ticaret Odası olarak, senelerdir Aydın’ın vakıf üniversitesine ihtiyacı olduğunu dile getiriyorduk. Üniversite projemiz için bugün ilk adımı fizibilite raporu ile atıyoruz. GEKA ve ADÜ’nün katkıları ile hayata geçireceğimiz vakıf üniversitemiz, kentimizin akademik zenginliğine ve ekonomisine katkı sunacak. Buradan mezun olacak öğrenciler de, Aydın’ın sanayisine, üretimine ve ticaretine destek verecek. İnanıyorum ki üniversitemiz, Aydın için büyük bir kazanım olacak" dedi.

Vakıf üniversitesi projesi için AYTO'ya teşekkür eden GEKA Genel Sekreter Vekili Akdoğan da, projenin Ege Bölgesi ve Aydın'a hayırlı olmasını diledi.

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bircan ise, projeye sonuna kadar destek vereceklerini söyledi. Aydın’ın ikliminin üniversite için çok uygun olduğuna dikkat çeken Bircan, "Vakıf üniversitesine, öğrenci ve akademik personel bulmakta sıkıntı yaşamayacağınız bir ildeyiz. Çünkü Aydın’ın iklimi üniversite için çok uygun. Bundan dolayı öğrencilerin ve öğretim üyelerinin ilk tercihleri arasında Aydın yer alıyor. Gelecek olan akademisyenlerin yöreye katkılarının da muhteşem olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından, Ülken ve Akdoğan, bir yıldan daha kısa sürede hazırlanmasını bekledikleri fizibilite raporu için protokol imzaladı. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Bulutlu
Yarın: 16/9 Çok bulutlu