• 10 Ağustos 2018, Cuma 16:31

İncir ihracatçıları gündemi değerlendirdi

AYTO ve Ege İhracatçılar Birlikleri Organizasyonunda Kuru İncir Komitesi Toplantısı gerçekleştirildi. AYTO Başkanı Hakan Ülken, piyasada belirleyici olunması gerektiğini vurguladı.

 

Kuru İncir İhracatçıları ve Aracı Tüccarların Katılımı ile Kuru İncir Komitesi’ nin 3. Toplantısı Aydın Ticaret Odası’nda (AYTO) yapıldı. Toplantıya Ülken'in yanı sıra, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, Nazilli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Kırlıoğlu, Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, TARİŞ İncir Birliği Başkanı Mustafa Bircan da katıldı.

"DEĞERLENDİRMEMİZ LAZIM"

Toplantının açılış konuşmasını yapan Hakan Ülken, “Malum Aydın İncirini Avrupa Birliğinde coğrafi işaret olarak tescilledik. Raftaki fiyat artışı öncelikle bizim ihracatçımızın malı sattığı yurtdışındaki toptancının kazancına endeksli olarak yansıyacaktır diye beklersek hata yaparız. Bunu sorgulamamız gerekir ve asıl görevimiz olan piyasa yapıcılığı olmalı ve ton bazında fiyatınızı şu kadar düşürün gibi saçma sapan bir mantığa karşı birlik olabilme, kendi ürünümüzün kendi fiyatını belirleyebilme kapsamında neler yapabilirizi önümüzdeki süreçte uzun uzun değerlendirmemiz lazım” dedi.

"YÜZDE 45'E KADAR DAHA ÇOK TALEP BULUNUYOR"

Ülken, “Piyasa yapıcılıkta illa incirden örnek vermeye gerek yok. 1.8 milyar dolar Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak fındık ihracat ediyoruz. Ama 1.8 milyarla neleri kazandığımızı ve neleri kaybettiğimizi çok net görebiliriz. İnciri dünyanın her yerine gönderiyoruz. Ancak fındık çok daha kolay hesaplanabilir bir örnek. Buradan yola çıktığınızda yine incirimizde, kayısımızda biz kendi ürünümüzü hak ettiği değerlere nasıl getirebilirizin yollarını aramamız lazım” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliğindeki bu coğrafi işaretin kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini vurgulayan Ülken, “Avrupa Birliği’nde yapılan anketlerde tüketiciler coğrafi işaret tescilli işaretlere yüzde 45’e kadar daha çok talep bulunuyor. Markanızın üstüne o hologramı koyarsanız diğer pakete göre yüzde 45 daha fazla ücret kazanır. O zaman bizim bu kazancı ülkemizi kazandırmamız lazım” diye konuştu.

"SADECE 3 TESCİLLİ ÜRÜNÜMÜZ VAR"

Başkan Ülken ayrıca şunları söyledi, “Avrupa Birliğinde 3 tane coğrafi işaret tescilli işaretimiz var. Birisi Gaziantep Baklavası, Aydın İnciri ve Malatya Kayısısı. 6 ürün daha yolda. Bu noktada çok büyük bir handikabın içindeyiz. Yunanistan’ın coğrafi işaret sayısı 114, Fransızların 200’ün üzerinde, İtalyaların 300’ün üzerinde. Hal böyle olunca gerekli bakanlıklarla görüşmeleri yaptık. Önümüzdeki süreçte Avrupa’daki raflara direkt devlet eliyle gireceğiz. Önümüzdeki süreçte Brüksel ile görüşeceğiz”

Ülken’in konuşmasının ardından AYTO’da coğrafi işaretlerle ilgili birimde görev yapan İlknur Alnıak, “Türkiye’deki Coğrafi İşaretli Ürünler” adlı sunumunu gerçekleştirdi. Daha sonra ise toplantı basına kapalı olarak devam etti. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Bulutlu
Yarın: 16/9 Çok bulutlu