• 10 Kasım 2018, Cumartesi 11:56

Atatürk'ü özlem ve minnetle andık

Aydınlılar, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 80. yıl dönümünde özlem ve minnetle andı.

 

Atatürk'ün vefatının 80. yıl dönümü dolayısıyla Efeler'deki İl Kültür Merkezi'nde düzenlenen anma programına, Vali Yavuz Selim Köşger, AK Parti Milletvekili Metin Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Tüten, Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, kurum müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Atatürk için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda, Süleyman Demirel Anadolu Lisesi Müdürü Nural Çam günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Atatürk'ün yanan, yıkılan bir imparatorluğun küllerinden Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kurduğunu belirten Çam, "Askeri dehası ile düşmanlarını dize getiren Mustafa Kemal, devlet adamlığındaki üstün kabiliyeti ve dünyanın hayranlığını kazanmış diplomatik başarısıyla kısa sürede Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni dünya ülkeleri arasında saygın bir konuma kavuşturmuştur. Atatürk, Cumhuriyet'in kuruluşunun ardından, peş peşe gerçekleştirdiği devrimlerle ulusumuza yepyeni ufuklar açmıştır" dedi. Her 10 Kasım günü, hüzünlendiklerini ifade eden Çam, şunları kaydetti:

"Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin Kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk sen ebedi istirahatgâhında rahat uyu, bizler emanetin olan Türkiye Cumhuriyeti’ne her zamanki gibi gönülden sahip çıkararak, sana layık bir millet olmaya devam edeceğiz."

Atatürk'ün yaşam öyküsü sinevizyon gösterisi ile anlatılmasının ardından, öğrenciler Atatürk'ün sevdiği şarkıları söyledi. Vali Köşger'in şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerini vermesiyle devam eden program, Süleyman Demirel Anadolu Lisesi öğrencilerinin sunduğu 'Atatürk oratoryosu' ile sona erdi. Programın ardından Vali Köşger, beraberindekilerle birlikte Atatürk sergisini gezdi. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.