• 10 Kasım 2018, Cumartesi 13:26

"Bütçede emekçilere yer verilmiyor"

Eğitim İş Aydın Şubesi üyeleri, AK Parti’nin 2019 bütçesi ile ilgili görüşmelerine yönelik basın açıklaması düzenledi. Başkan Çomakçı, “. Yeni rejimin yeni bütçesinde yurttaşa, emeğe ve emekçilere yer verilmiyor” dedi.

 

Eğitim Ve Bilim İş görenleri Sendikası (Eğitim İş) Aydın Şubesi üyeleri, Atatürk Kent Meydanı’nda bir araya gelerek, 2019 bütçesine yönelik eleştirilerini dile getirdiler. Üyeler, daha iyi bir yaşam için seslerinin yükselteceklerini belirttiler.

 

Eğitim İş Aydın Şube Başkanı Remzi Çomakçı, “2019 Bütçesi TBMM komisyonunda görüşülmeye devam ediyor. Hepimizin bildiği üzere bu bütçeyi geçmiş dönemlerden ayıran temel bir özellik bulunmaktadır. Tek bir kişinin isteğine ve iradesine bağlı olarak hazırlanmıştır. Ayrıca yeni bütçe yeni sistemin en bariz özelliği olan otoriter bir anlayışın ürünüdür. Yeni Sistem başkana vergi koymaktan, istenildiği kalemde keyfi harcama yapmaya kadar demokratik bir toplumla bağdaşmayan yetkiler tanıyor. Ayrıca bunun hesabını meclis dâhil hiçbir organa vermek zorunda bulunmuyor. Bu durum Yeni Rejimin Yeni bütçesi olarak ön plana çıkıyor. Yeni rejimin yeni bütçesinde yurttaşa, emeğe ve emekçilere yer verilmiyor” dedi.

 

2018 yılında 762 milyar 753 milyon TL olan merkezi yönetim bütçesinin 2019 yılında ise 960 milyar 975 milyon TL’ye yükseltildiğini hatırlatan Çomakçı, “Yeni bütçe otoriter bir zihniyetin ürünü olan tek adam bütçesidir. Yeni bütçe iktidarın kendi mutlu azınlığına ve yandaşına destek olduğu sermayenin isteğine göre hazırlanmış bir bütçedir Yeni bütçe başta eğitim olmak üzere yurttaşlarımızın kamusal haklarının giderek daha da kısıtlandığı bir bütçedir. Memurun, işçinin, emekçinin adının olmadığı bir bütçedir. Bizler tek adam bütçesini asla ve asla kabul etmiyoruz. Yeni bütçenin yurttaşın ve emekçinin hakkını asla ve asla gözetmediğini biliyoruz. Bu noktada emekten ve yurttaş yana bir bütçenin hazırlanması için sesimizi her alanda duyurmaya devam edeceğimizi bir kez daha belirtmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Basın açıklamasına destek vere diğer bileşenler ise şöyle, Büro İş, Kültür Sanat İş, Enerji İş, Genel Sağlık İş, Tüm Yerel Sen, Tapu Çevre Yol İş, Ulaşım İş, Tarım Orman İş. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.