• 10 Kasım 2018, Cumartesi 13:24

Yeminlerini tekrarladılar

Emek ve Demokrasi Platformu, “Sağlıkta Şiddet Yasası Teklifi” ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamanın ardından Tabip Odası üyeleri, Hipokrat Yeminlerini tekrar ettiler.

 

Emek ve Demokrasi Platformu, Tabip Odası’nın da destek verdiği bir basın açıklaması düzenledi. Atatürk Kent Meydanı’ndan düzenlenen basın açıklamasında “Sağlıkta Şiddet Yasası Teklifi” değerlendirildi.

 

Üyeler adına açıklamayı yapan, Öznur Karaağaç, “Sağlıkla krizin ve kaosun yaşandığı bir dönemde siyasi iktidar 30 Ekim 2018 tarihinde 6 milletvekili imzası ile Adalet ve Kalkınma Partisi TBMM Grup Başkanlığı tarafından TBMM Başkanlığına 43 maddeden oluşan bir sağlıkla ilgili bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi verilmiştir. Bu teklif hazırlanırken herhangi hekim ve diğer sağlık meslek örgütlerinden görüş alınmamıştır. Bu nedenle yıllardır beklenen bir düzenleme hayal kırıklığı yaratmış daha da önemlisi sorunların kökenine yönelik çözümler önermediği gibi sağlık ortamı için yeni riskleri de beraberinde getirmiştir” dedi.

 

Karaağaç, teklifin 24. Maddesinde yer alan düzenlemenin Türk Tabipler Birliğinin önerdiği ‘Sağlıkta Şiddet Yasası Teklifi’ ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını kaydederek, “Türk Tabipler Birliği verdiği yasa teklifi ile sağlık hizmetinden kaynaklanan nedenlerle cebir, şiddet veya tehdit kullanan kişilerin iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını sağlık hizmeti kesintiye uğramış ise belirlenen cezanın yüzde 50 oranında arttırılmasını verilen cezalarda hükmün açıklanmasının geriye bırakılmamasını ve bu cezaların adli para cezasına çevrilmemesini istemişti” ifadelerini kullandı. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.