• 11 Ocak 2019, Cuma 14:13

"Mal varlığınızı açıklayın"

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Özlem Çerçioğlu, mevcut ve yeniden aday gösterilen belediye başkanlarını mal varlıklarını açıklamaya davet etti. Kendi mal varlığının her kuruşunun hesabını vermeye hazır olduğunu belirten Çerçioğlu,"Benim yedi göbeğime kadar mal varlığımı sorabilirsin kardeşim. Bunu açıklamak zaten meziyet değildir" dedi.

 

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi'nin görevlendirmesiyle Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik durumu meslek ve sivil toplum kuruluşları ile görüşmek ve seçim çalışmalarına start vermek için Aydın'a gelen Denizli Milletvekili Teoman Sancar, ilk olarak Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nu ziyaret etti. Aydın İl Başkanı Ali Çankır, Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin ve Efeler Belediye Başkan Adayı Mehmet Fatih Atay'ın hazır bulunduğu ziyarette Sancar, Çerçioğlu ve Çankır önemli açıklamalarda bulundu. Aydın Büyükşehir Belediyesi hizmetlerinin vatandaşlara en seri ve sade şekilde ulaşmasının mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Sancar, Çerçioğlu'nun yalnız Aydın'da değil, Türkiye'de teveccüh gördüğünü söyledi. Sancar, yerel seçimlerde Türkiye'nin mevcut iktidarın ekonomik, yönetim ve hukuk yanlışlarına 'dur' demesini ve CHP'nin de iktidar yolunu açmasını beklediklerini ifade etti.

Aydın ile Denizli'yi kıyaslayan Sancar, Aydın Büyükşehir Belediyesi hizmetlerini, gittikleri her ortamda örnek olarak gösterdiklerini söyledi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi'ni eleştiren Sancar, "Denizli bir sanayi şehridir. Denizli'nin insanı çalışkandır, sanayide ihracatı yüksektir. Ama buna karşılık iktidardan nimetini alamamış, Büyükşehir Belediyeciliğinden de nasibini alamamış bir ildir. Biz Denizli'de belediyecilik hizmetlerinden yeterince faydalanabildiğimiz kanaatinde değiliz. Maalesef kontrolsüz, liyakatsiz ve 'ben yaptım oldu' zihniyetiyle bir memleket bu kadar yürüyebilir" diye konuştu.

Çerçioğlu da, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger'in Aydın Büyükşehir Belediyesi Hizmet Ağı'nın(AYBA) evde sağlık hizmeti vermek için eksiklerini tamamladığı yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

Büyükşehir Belediyesi'nin evde sağlık hizmeti ruhsatını almak için zaten hiçbir eksiğinin olmadığını savunan Çerçioğlu, buna kanıt olarak, bir yıl önce İl Sağlık Müdürlüğü'nün Sağlık Bakanlığı'na "Ruhsatı biz Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne mi verelim, ruhsatı yoksa belediyeye ait bir şirkete mi verelim?" diye sormasını gösterdi.

AYBA'nın evde sağlık hizmetinin durdurulmasından dolayı özellikle yaşlı ve felçli vatandaşların çok mağdur olduğunu kaydeden Çerçioğlu, "Bize bir an önce ruhsatın verilmesi gerekiyor. Ruhsat almak için hiçbir eksiğimiz olmadığını defalarca söyledik. Yanlıştan dönülmeli, doğru ne ise o yapılmalı. Sağlığın siyaseti olmaz. Bürokraside zaten siyaset olmaz" dedi.

AK Parti'nin 12 Ocak'ta açıklayacağı ve kendisine rakip olacak Cumhur İttifakı'nın Büyükşehir Belediye Başkan adayının kim olacağını merak ettiğini ifade eden Çerçioğlu, şunları söyledi:

"Bizler çalışmamıza devam ediyoruz. Aydın halkına en iyi hizmeti vermek için uğraşıyoruz. Biz, minimum yüzde 65 ile kazanacağız. Oyların yüzde 100'üne talibiz."

Siyasetçilerin mal varlıklarını açıklaması gerektiğinin altını çizen Çerçioğlu, "Bir siyasetçi, bir belediye başkanı koltuğa oturmadan önceki mal varlığı ile koltuğa oturduktan sonra geçen süre zarfında eğer mal varlığında, özel yaşantısında bir artış varsa, bunu açıklamak zorundadır. Ticaret yapıyorsanız, ödediğiniz vergi, eğer ticaret yapmıyorsanız da babanızdan bir mal, mülk kaldıysa bunu gösterirsiniz. Eğer bunu ispatlamıyorsanız, kusura bakmayın yanlıştır. Mal varlığında artış varsa bunun hesabını verecek. Kimse üstüne alınmasın. Yaran yoksa ne gocunuyorsun kardeşim. Ayrıca aileden bir kişi belediye başkanı olur. Diğer aile fertleri belediyeye uğramaz kardeşim. Ben onu bilirim" dedi.

Kendi mal varlığının her kuruşunun hesabını vermeye hazır olduğunun altını çizen Çerçioğlu, mevcut ve yeniden aday gösterilen belediye başkanlarını mal varlıklarını açıklamaya davet etti. Çerçioğlu, "Benim yedi göbeğime kadar mal varlığımı sorabilirsin kardeşim. Bunu açıklamak zaten meziyet değildir" dedi.

İl Başkanı Ali Çankır ise, İYİ Parti'nin Efeler Belediye Başkan adaylığını talep etmesini değerlendirdi. Mehmet Fatih Atay'ın Millet İttifakı'nın Efeler Belediye Başkan adayı olduğunu açıklayan Çankır, "Efeler özelinde CHP belediyeciliğiyle devam eden, Sayın Başkanımın yükselttiği trendle devam eden bir belediyemiz var. Yeni adayımız da Sayın Fatih Atay. Bu oy potansiyelinde olan bir Efeler’de CHP’nin bayrağının orada dalgalanması CHP’nin doğal bir beklentisidir. Dolayısıyla bu artık konuşulacak bir konu değil. CHP Efeler’in adayı, oluşturduğumuz ittifakın adayı Mehmet Fatih Atay’dır" ifadelerini kullandı. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.