• 11 Temmuz 2018, Çarşamba 14:18

AK Parti Aydın İl Başkanlığı, Srebrenitsa’da hayatını kaybedenleri andı

AK Parti Aydın İl Başkanlığı, Yugoslavya İç Savaşı sırasında Bosna Hersek’in Srebrenitsa kasabasında 8 bin genç ve yetişkin Müslüman erkeğin, Bosnalı Sırp güçler tarafından katledilişinin 23. Yıl dönümünde, “Dünyanın ve Avrupa’nın gözü önünde sistematik olarak soykırıma uğrayan Bosnalıları unutmayacağız” dedi.

Srebrenitsa’da yaşananların 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da meydana gelen en soykırım olarak nitelendiren AK Parti Aydın İl Başkanlığı İnsan Hakları Birim Başkanı İbrahim Gündeş, “Bundan 23 yıl önce, Bosna Hersek’ten Türkiye’ye ve tüm dünyaya ulaşan haberler dolayısıyla tarifi mümkün olmayan acılar yaşadık. Soykırımda katledilenlerin sayısı ise resmi rakamlara göre 8372’dir. 12-77 yaş arası erkek sivil Boşnak topluca katledilmiştir. Kadınlar ise tecavüz ve kötü muameleye maruz kalmıştır. Bosnalı Sırp askerler Boşnakların bazılarını toplu infaz yerlerinde, bazılarını yollarda, bazılarını dağlarda, katliamdan kaçmak isteyenleri de çeşitli tuzaklar kurarak hunharca katletmişlerdir. Katledilen masum siviller toplu mezarlara gömülmüşlerdir. Daha sonra cesetler gömüldükleri yerden kepçelerle parçalanarak çıkartılıp, kimlikleri tespit edilemesin diye sayıları tahmini 64 olan toplu mezarlara gömülmüştür” dedi.

Kasabadan kaçan binlerce Boşnak’ın Hollandalı askerlerin denetimindeki Birleşmiş Milletler Hollanda Koruma Gücü’nün (UNPROFOR) gözleri önüne öldürüldüğünü aktaran Gündeş, “Bu soykırımda asıl sorgulanması ve yargılanması gerekenler, Srebrenica'yı 'Güvenli Bölge' ilân ederek Boşnakların silâhlarını toplayıp onları Sırp kâtillere teslim eden; hava harekâtını kasıtlı olarak engelleyen zamanın BM Genel Sekreteri Butrosgali, Barış Gücü Komutanı Fransız Generali Janvier ve BM Bosna temsilcisi Japon Akashi gibi kişilerdir”diye ifade etti.

Şimdiye kadar Srebrenitsa’da 42 toplu mezar bulunduğunu söyleyen Gündeş, “Bosnalılar dünyanın gözü önünde ve Avrupa'nın göbeğinde sistematik bir soykırıma tabi tutulmuştur. Bizler de Srebenitsa Soykırımını unutmadık ve unutturmayacağız. Yönetim Kurulu olarak, yaşanmış olan hazin Soykırımda hayatlarını kaybetmiş kardeşlerimize Allah’tan Rahmet, geride kalan ailelerine baş sağlığı, metanet ve sağlık dilemekteyiz. Her zaman yanlarında olduğumuzu bilmelerini isteriz” dedi. (Güllü SUH)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
10 / 0 Açık
Yarın: 13/7 Aralıklı gökgürültülü yağış