• 11 Temmuz 2018, Çarşamba 16:25

Bedesten'in ruhsat sorunu çözüldü

Bedesten İş Merkezi dükkanlarının yılan hikayesine dönen iskan ruhsatı sorunu, imar barışıyla çözüldü.

 

 

Aydın'ın Efeler İlçesi Ramazanpaşa Mahallesi'nde temeli 1991 yılında atılan ve yapımı 2008 yılında tamamlanan 6 katlı Bedesten İş Merkezi'nde, yaklaşık 10 yıldır iskan ruhsatı sorunu yaşanıyordu. 216 bağımsız bölümün bulunduğu merkezde, 123 dükkanın ruhsatı yoktu. İmar barışından şimdiye kadar yararlanan yaklaşık 60 dükkan sahibi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan aldığı yapı kayıt belgesi ile dükkanının ruhsat sorununu çözdü.

"BÜYÜK FIRSAT"

Bedesten İş Merkezi Kooperatifi Başkanı Coşkun Irmak, imar barışı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na teşekkür etti. İmar barışının ruhsatsız dükkan veya evi olanlar için çok büyük bir fırsat olduğunu dile getiren Irmak, "İş merkezimizde 123 dükkanın iskan ruhsatı yoktu. 10 yıldır yaşanan bu sorun, imar barışı ile son buldu. Şimdiye kadar yaklaşık 60 dükkan sahibimiz imar barışından faydalandı. Diğer dükkan sahiplerimiz de imar barışı için müracaatlarını yapıyorlar, biz de kooperatif yönetimi olarak kendilerine gerekli teknik desteği veriyoruz" diye konuştu.

Ruhsatsız dükkanın birçok dezavantajı olduğunu ifade eden Bedesten İş Merkezi Kooperatifi Başkanı Irmak, "Ruhsatsız dükkanımızı iş yerine dönüştürmek için belediyeye başvurduğumuzda, belediye bize sürekli değil, geçici iş yeri açma belgesi veriyordu. Allah’tan elektrik ve su aboneliği almada yetkili kurumlar bize süre tanımıştı. O süre de doldu. Bundan dolayı ruhsatsız dükkanımıza yeni elektrik ve su aboneliği almak sıkıntı olacaktı. Asansörümüz vardı ama çalıştıramıyorduk. En önemlisi de satarken dükkanımız değer kaybı yaşıyordu. Çıkan imar barışı dükkan sahiplerimizin ellerini rahatlattı" dedi.

SON BAŞVURU GÜNÜ 31 EKİM

Ev veya iş yerine ruhsat almada sıkıntı yaşayan tüm vatandaşları imar barışından yararlanmaya davet eden Irmak, "Böylesine kapsamlı bir imar barışının bir daha kolay kolay çıkacağını düşünmüyorum. Fırsat varken tüm vatandaşlarımız, bu imar barışından yararlanmalı. Bunun için başvurular 31 Ekim'e kadar devam edecek" diye konuştu. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 7 Açık
Yarın: 15/7 Çok bulutlu