• 11 Temmuz 2018, Çarşamba 16:28

Durmuş Ali Efe'nin mezarı yenilenecek

İncirliova Belediyesi ile Aydın İli ve İlçeleri Kültür Eğitim ve Araştırma Geliştirme Derneği, Milli Mücadelede seçimle iş başına gelen Durmuş Ali Efe'nin mezarının yenilenmesi için kolları sıvadı.

 

Aydın’ın tarih, kültür, ekonomik ve sosyal yönlerini araştırmak, İstanbul’da yaşayan Aydınlıları bir araya getirmek, ihtiyaç sahiplerine katkıda bulunmak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek amacıyla kurulan Aydın İli ve İlçeleri Kültür Eğitim ve Araştırma Geliştirme Derneği ve İncirliova Belediyesi işbirliğinde Kurtuluş Savaşı’nın Tire ve Aydın bölgesindeki etkin Efelerinden olan Durmuş Ali Efe’nin Erbeyli Mahallesi’nde bulunan mezarı yenilenecek.

 

İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, Aydın İli ve İlçeleri Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Ünal Uyguç ve beraberlerindeki heyet, Milli Mücadele Kahramanı Durmuş Ali Efe’nin mezarlığına giderek incelemelerde bulundu. Heyet, Durmuş Ali Efe için anıt mezar yapılmasına karar verdi.

 

Aydın İli ve İlçeleri Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Ünal Uyguç, “Aydın bölgesinde kadınlara o dönemde tacizler artmış. Bölge halkı, Durmuş Ali Efe ile bir toplantı yapmışlar. Sorunlarını anlatıp Durmuş Ali Efe’yi baş kızan seçmişler. Bu adam Milli Mücadele büyük başarılar kazandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Durmuş Ali Efe’ye yaptığı hizmetlerden dolayı İstiklal Madalyası verdi. Arkasından bin başı rütbesi verilmiş. Daha sonra da maaş bağlanmış. Durmuş Ali Efe, bağlanan maaşı şiddetler red edip, ‘Ben bunu vatanım için yaptım. Sen bunun için bana maaş mı vereceksin?’ demiş. Ben daha önce görev yapan Kültür ve Turizm İl Müdür Nuri Aktakka’ya bu mezarın yapılması için talepte bulundum. Ama Aktakka, kabul etmedi. Bir türlü mezarı yapamadık. Şimdi sağ olsun İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale’nin de desteğiyle Durmuş Ali Efe’ye yakışan bir mezar yapacağız” dedi.

 

Uyguç, “Milli mücadelede kahramanlık gösteren insanların mezarlarını, anıtlarını yapmak bizim namus borcumuzdur. Adam bizim ölmüş, ölüyor ama bizim dua edecek bir yerimiz yok. Bunlar ayıptır, günahtır. Türk olmanın gururu böyle değildir. Sahip çıkacağız ifadelerini kullandı. Aydın Gazeteciler Cemiyeti'nde (AGC) düzenlenen basın açıklamasına AGC Başkanı Semra Şener, İncirliova Belediyesi Kent Belleği Koordinatörü Mehmet Akkaya ve basın mensupları katıldı. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
10 / 0 Açık
Yarın: 13/7 Aralıklı gökgürültülü yağış