• 11 Temmuz 2018, Çarşamba 12:09

KESK'ten oturma eylemi

Aydın'ın Efeler İlçesi'nde KESK Aydın Şubeler Platformu üyeleri, 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararname(KYK) ile görevlerinden ihraç edilenlere destek olmak amacıyla oturma eylemi yaptı.

 

Son KYK ile aralarında 60'a yakın KESK üyesinin de olduğu 18 bin 632 kamu personeli, görevlerinden ihraç edildi. İhraçları, KESK Aydın Şubeler Platformu üyeleri protesto etti. Atatürk Kent Meydanı'nda toplanan KESK üyeleri, "Hukuksuz ihraçlara ve açığa almalara teslim olmayacağız, direneceğiz" yazılı pankart açtı, "KESK'li ihraçlar onurumuzdur" ve "Hak, hukuk, adalet" sloganları attı. KESK üyelerine, CHP'nin Efeler Belediye Meclisi Üyesi Ramazan Balcı da destek verdi.

 

Yaklaşık 20 kişilik grup adına basın açıklaması yapan Eğitim Sen Aydın Şube Başkanı Kadir Özdemir, 701 sayılı KYK ile 18 bin 632 kamu görevlisinin sorgusuz, sualsiz, hukuksuz şekilde işinden ve aşından edildiğini iddia etti. 701 sayılı KYK ile ihraçlarda "kurum kanaati, sosyal medya paylaşımları, okul ve emniyet"in temel kriter olarak kabul edildiğinin belgelendiğini savunan Özdemir, "Böylece hepimizin bildiği, pratikte yaşadığı yargı ve kolluk soruşturmalarının değil, ihbarcılığa dayalı istihbarat bilgilerinin geçer akçe olduğu, hukuk devletinin en sıradan, en asgari ölçülerinden bile eser kalmadığı devlet belgeleri arasına girmiş oldu. Öyle ki birbirine kişisel husumeti olanların, görevde yükselmesinin önünde engel görülen kişilerin ‘kurum kanaati’ adı altında ihraç edilmelerinin de mümkün hale geldiği bir devlet sistemi ile karşı karşı olduğumuz anlaşılmaktadır" dedi.

 

Siyasal iktidarın darbe ve darbecilerle hesaplaşma gibi bir derdinin olmadığını öne süren Özdemir, temel hedefin tüm toplumu tek adam iktidarına biat eden kullara dönüştürmek olduğunu iddia etti. Özdemir, ihraç edilen, açığa alınan tüm KESK üyelerinin tekrar görevlerine dönene kadar mücadelelerini kesintisiz sürdüreceklerini bildirdi. Basın açıklamasının ardından, KESK üyeleri, bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra, dağıldı. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
10 / 0 Açık
Yarın: 13/7 Aralıklı gökgürültülü yağış