• 11 Ekim 2018, Perşembe 17:28

"Arabistan esintisi" sitemi

Aydın'ın Çine İlçesi'nde, yapımı tamamlanan Mevlana Camii’nin açılışı Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in katılımıyla gerçekleşti. Açılışta konuşan Vali Köşger, caminin minaresi için, “Estetiğini beğendim ancak minaresi bizim coğrafyamızın da değil de Arabistan coğrafyasının minarelerine benzemiş” diyerek küçük bir sitemde bulundu.

 

Çine’ye bağlı Karakollar Köyü Kır Mevkii'nde 2012 yılında temeli atılan ve 2013 yılında bir kısmı ibadete açılan Mevlana Camisi’nin yapımı tamamlandı. Yapımı tamamlanan Mevlana Camii Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in katılımıyla ibadete açıldı. Caminin yapım aşamasında, görünümünün, mimarı ve yapısı itibariyle Osmanlı dönemine ait cami mimarisini yansıtacağı söylenmişti.

 

“EZANLAR BAĞIMSIZLIĞIMIZIN MEŞALESİDİR”

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, “Güzel bir vesileyle bir araya geldik. Namazımızı eda ederek Mevlana Camii’nin açılışını gerçekleştirmiş olduk. Camiyi çok beğendim Allah emeği geçenlerden razı olsun. Allah içini müminle hepimizin kalbini imanla doldursun inşallah. Ezanlar dinimizin temeli, istiklalimizin de bağımsızlığımızın da meşalesidir” dedi.

Türk medeniyetinin ekseninde camilerin olduğunu ve şehirleşmelerde ilk olarak camilerin yapıldığını daha sonra cami etrafında yapıların oluşturulduğunu hatırlatan Köşger, “Bu bizim medeniyetimizin ana eksenidir. İnşallah Allah bunu devam ettirsin. Estetiğini de beğendim ancak minaresi bizim coğrafyamızın da değil de Arabistan coğrafyasının minarelerine benzemiş” ifadelerini kullandı.

 

“BİRÇOK HAYIRSEVERİN KATKISI VAR”

Aydın İl Müftüsü Ercan Aksu ise, “Caminin başından sonuna kadar yapılmasında katkısı olan herkesten Allah razı olsun. Camilerin inşası çok önemlidir ve ecdadımızda gittiği her yerde gereğini yapmıştır. Camiler mabed olmasının yanında mekteptir, eğitim yuvasıdır” şeklinde konuştu.

Çine Müftüsü Mehmet Atay da birçok hayırseverin caminin yapımında katkısı olduğunu söyledi. Atay, isimlerini vermek istemeyen hayırseverlere ayrıca teşekkür ettiklerini dile getirerek, Çine ve Aydın’a hayırlı olmasını diledi.

 

NE OLMUŞTU?

Bilindiği üzere Çine’de yapımına başlanan Mevlana Camii’nin bir kısmı Kaymakam Celalettin Cantürk zamanında törenle ibadete açılmış, inşaat halindeki camiinin açılışı kimi kesimler tarafından tepki toplamıştı. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 11 Bulutlu
Yarın: 16/9 Parçalı bulutlu