• 12 Ocak 2018, Cuma 13:00

"OHAL kaldırılsın, demokrasi istiyoruz"

Aydın'da CHP, sendika ve sivil toplum örgütleri ile birlikte, bir kez daha uzatılması gündemde olan Olağanüstü Hal'in(OHAL) kaldırılması için AK Parti İktidarı'na çağrıda bulundu.

 

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Aydın'ın Efeler İlçesi'nde de CHP'den OHAL'e tepki vardı. Aralarında CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, Aydın İl Başkanı Ali Çankır, İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir ve Efeler İlçe Başkanı Barış Altıntaş'ın da bulunduğunu CHP'liler, kendilerine destek veren sendika ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile birlikte Atatürk Kent Meydanı'nda toplandı. Yaklaşık 50 kişilik grup adına açıklama yapan İl Başkanı Çankır, Türkiye'nin 18 aydır OHAL rejimi ile yönetildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"15 Temmuz 2016'da gerçekleşen hain darbe girişiminin ardından, 20 Temmuz'da ilan edilen OHAL; milli iradeye, demokrasiye, insan haklarına ve özgürlüklere yönelik bir karşı darbe halini almıştır. Darbe ve darbecilerle mücadele bahanesi ile başlayan OHAL, gelinen süreçte iktidar partisinin karşısında duran tüm muhalif kesimlere yönelik bir sindirme operasyonuna dönüşmüştür. Her geçen gün baskının sınırları genişlemekte ve sağcı-solcu ayırmadan toplumun büyük bir kesimini terörist olarak suçlamaktadır."

AK Parti İktidarı'nın OHAL'den beslendiğini ve Kanun Hükmünde Kararnameler(KHK) eliyle baskı rejimi kurduğunu iddia eden Çankır, "Demokrasiden hızla uzaklaşılmaktadır. Hükümetin baskıları tüm kurumları sarmıştır. Türkiye'de Anayasa fiilen lağvedilmiş, hukuk askıya alınmıştır. OHAL kanunsuzlukları adeta zor kullanılarak resmileştirilmiştir" dedi.

 

Çankır, OHAL KHK'larının, toplumun üzerinde kılıç gibi sallandığını ve seslerini yükseltmek isteyen tüm kesimlere yönelik bir silah halini aldığını öne sürerek, şunları ifade etti:

"Anayasa'yı yok sayan bir anlayış ile KHK'lar, yasal kapsamından çıkarılmış, yetki çerçevesini aşmıştır. Kış lastiği ve epilasyon merkezleriyle ilgili düzenlemeler dahi KHK konusu yapılmıştır. KHK'lar, hukuku katletmenin bir yolu olarak amansızca kullanılmaktadır. Böyle bir ortamda CHP, ilk günden bu yana Cumhuriyetin temel değerlerini savunmaya, baskı rejimine karşı parlamenter demokrasiden ve özgürlüklerden yana olan mücadelesini kararlılıkla sürdürmeye devam etmektedir. Türkiye'nin kurucu partisi kimliği ve tarihsel sorumlulukları doğrultusunda CHP olarak, ülkemizin dünyadan soyutlanmış bir diktatörlüğe evrilmesine ve evrensel hukuk kurallarından koparılmasına seyirci kalmayacağız."

OHAL'in toplumun tüm kesimlerini doğrudan etkilediğini, herkese dokunduğunu ve bir kez daha uzatılmasının gündemde olduğunu belirten Çankır, AK Parti iktidarına seslenerek "OHAL'e artık yeter. OHAL kaldırılsın, demokrasi istiyoruz" dedi. Basın açıklaması sonrası, grup olaysız şekilde dağıldı. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.