• 12 Ocak 2018, Cuma 15:59

Özdemir, yeniden başkan

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Aydın İl Kadın Kolları Olağan Genel Kurulu yapıldı. Tek liste olan kurulda mevcut Başkan Ayşe Özdemir, yeniden başkan seçildi.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Aydın İl Kadın Kolları Olağan Genel Kurulu yapıldı. Tek liste olan kurulda mevcut Başkan Ayşe Özdemir, yeniden başkan seçildi.

 

CHP Aydın İl Kadın Kolları, olağan kongresini Şükran Güngör-Yıldız Kenter Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdi. Tek liste olan kongrede, divan başkanlığına Ayfer Cömert, katip üyeliklere Perihan Yardımcı ve Nilüfer Ünüvar seçildi. Çalışma faaliyet raporlarının okunmasının ardından konuşmalara geçildi.

 

"KADIN KUTSALDIR"

Açılış konuşmasını yapan aday Ayşe Özdemir, “Cumhuriyet tarihinin en kötü dönemlerini yaşıyoruz. Ekonominin, adaletsizliğin hızla yükseldiği ülkemizde en çok kadınlar yara alıyor. 40 milyon kadının yaşadığı ülkemizde emeğe hapsolmuş, ataerkil toplumun etkisi altında yaşayan milyonlarca kadın var. Kadının toplumsal hayattaki yeri ekonomiyle, eğitimle, aile düzeniyle doğrudan ilişkilidir. Kız çocuklarının okula gidememesinden erken yaşta evliliğe, kadına yönelik şiddetten, cinsiyetçi yaklaşımla mücadelemize devam ediyoruz. Ben öncelikle kadının haklı mücadelesine katkı koyan siz değerli yol arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Biz hep birlikte olursak zincirleri kırmaya, kolumuzu örgütlemeye devam edeceğiz. Kadın olmadan devrim, değişim olmaz. Kadınlar anadır, kutsaldır, koruyan, kollayandır” dedi.

 

“Ülkemizde hemen her gün bir kadın cinayete kurban gidiyor” diyen Özdemir, “AK Parti döneminde kadın cinayetleri yüzde bin 400 artmış, 2017 yılında 400 kadın eş ve ya sevgilileri tarafından öldürülmüş, 232 kadında cinsel saldırıya uğramıştır. Bu utanç verici tablo için gerekli önlemler alınmamış, politikalar üretilmemiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na sesleniyorum; ‘Daha ne kadar kadının ölmesi gerekiyor?’ Yasa yapmakla olmuyor bu işler. Devlet kadını şiddete uğradıktan sonra korumamalıdır. Önleyici tedbirler almalı, ulusal düzeyde kampanyalar yapılmalıdır. Kadın ve erkek eşitliği toplumda yerini bulmadıkça bu kangren devam edecektir. Kadını, erkeğin kölesi olarak gören bir devlet anlayışıyla bu sorunun çözülmesi mümkün değildir. Israrla söylüyoruz, kadın ve erkek eşittir. Sabır ve inançla bu kapsamda yürüteceğimiz çalışmalarımızla, kongremizin herkese hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

 

İKTİDARA YÜKLENDİLER

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse ise, “Aydın’ın aydınlık yüzlü kadınları siz çok şanslısınız, Özlem Çerçioğlu gibi bir belediye başkanına sahipsiniz bu şansınız çok iyi kullanın. Bunlar demokrasiyi, özgürlüğü, aydınlık geleceğimizi kıskanıyorlar. Biz kadın örgütlerine çok iş düşüyor. Aydın’ın aydınlık kadınlarından çıkacak bir söz Anadolu’ya dalga dalga yayılacaktır. Biz 2019’a giderken, kadın mücadelemizi en önde tutarak, birbirimizi aşağı çekmeden, sevgiyle yol almak zorundayız. 2019 var olma seçimi. O nedenle biz tüm gücümüzle yolumuza devam etmek zorundayız. Anadolu’daki kadınlarımız Aydın’a bakıyor ve ‘Aydın’da bir topuklu efe var diyorlar’ Neden Türkiye’nin her yerinde olmasın? Kongreler bizim güçlenerek yol alacağımız kongreler. Bu kongremizin de bizi demokrasiye taşıyacak bir adım olacağına yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 

İktidar partisini sert bir dille eleştiren Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da şunları söyledi, “Demokrasi şenliğimizin üçüncüsünü düzenledik ve devam edeceğiz. Halk oylaması Aydınlıların çok hoşuna gitti neden bundan çekiniyorsunuz, neden bundan korkuyorsunuz? Neden bunu oyalama taktiği olarak düşünüyorsunuz? Çünkü demokrasiyi içine sindiremedin. Aydın halkı 31 bin metrekarelik alanda ne olacağına karar verecek. Biz halk oylaması yapmaya devam edeceğiz. Çünkü biz halkın yanındayız, halk ne isterse biz onu yaparız. AKP Aydın’da neden başarısız? Çünkü hiçbir zaman halkın içinde olmadılar”

 

Çerçioğlu, tüm ilçelerin kadın kolları başkanlarına teşekkür ederek, “Çünkü seçimlerde en çok kadınlar çalıştı. Biz kadınlar gecemizi gündüzümüzü katarak çalıştık. Bizim isteğimiz daha fazla kadın belediye başkanlarımız olsun, yönetim üyelerimiz olsun. Biz bu zamana kadar belediye olarak birçok çalışma yaptık. Sosyal belediyeciliği çok iyi uyguladık. Çocuklara, yaşlılara yönelik birçok çalışma gerçekleştirdik. Çiftçinin halinden haberin var mı? Çiftçi kan ağlıyor. Aydın’da yaşayan hiçbir çiftçimiz üzülmesin tarlada ne kalırsa Aydın Büyükşehir Belediyesi alır. Siz bunu anlayamazsınız, çünkü siz sosyal belediyecilik nedir bilmezsiniz, 5 yıldızlı otellerden çıkmazsınız. Biz gittiğimiz yere ya temel atarız ya da açılış yaparız çünkü biz Cumhuriyet Halk Partisiyiz” dedi.

 

"KADININ ELİNİN DEĞDİĞİ YER GÜZELLEŞİYOR"

Önceki gün mazbatasını alarak göreve başlayan CHP İl Başkanı Ali Çankır ise, “2019’a giden süreçte sizlere çok büyük görevler düşüyor. Ev ev, sandık sandık hep birlikte umudu örgütleyeceğiz. İlk olarak Büyükşehir Belediye Başkanlığımızı rekor oyla tekrar belediye başkanı yapacağız. Ardından Çankaya Köşkü’ne cumhuriyet değerlerine inanan bir cumhurbaşkanı çıkaracağız. Parlamenter demokrasiyi yeniden inşa edeceğiz. Saha çalışmalarınızda koşulsuz yanınızda olacağım. Sizlerin elinin değdiği yer güzelleşiyor. Topuklu Efemizle gurur duyuyoruz. Mimar Sinan Mahallesi için yapılacak proje için sandık koyuldu. Yani tam demokrasiyi hayata geçiriyoruz. Bu durumdan AKP’liler rahatsız. AKP Milletvekili Mehmet Erdem ‘Bu bir oyalamadır’ diyor. Ben ısrarla kendisini oylamaya davet ediyorum. Gelsin demokrasinin hazzını yaşasın. Vatandaşın fikrinin sorulması sizi neden rahatsız ediyor? Size tavsiyemiz Büyükşehir’in demokrasi uygulamalarını kendinize örnek almanız. Milli iradeye olan tavırlarını son seçimlerde tüm dünya öğrendi. Demokrasiyi her bünye kabul etmiyor. 15 yıldır talimat alıyorlar, biz tek talimatı halktan alırız. CHP var oldukça, sizler oldukça demokrasiyi yaşatma inancımız tamdır. Kongremizin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

Son olarak kürsüye gelen CHP İl Gençlik Kolları Yılmaz Tilki de yine AKP’ye yüklendi. Tilki, “AKP iktidarında ikinci sınıf insan muamelesi gören kadınlarımız var bizim. Ancak biz biliyoruz ki bu kadınlarımızı savunan, dikta karşısında dik duran evlatlarından önce vatanım diyen, kapı kapı dolaşıp demokrasiyi anlatan kadınlarımızın anneleri, ablalarıyla bu salonda olmaktan gurur duyuyorum. Kadınlarımızı korumak, hak ettikleri değeri vermek bizlerin en asli görevidir. Cumhuriyet Halk Partili kadınlar, sizler bizlerin gurur duyduğu büyüklerimizsiniz, iyi bir kongre geçirmeyi diliyorum” dedi.

YÖNETİM KURULU

Konuşmaların ardından oy verme işlemine geçildi ve tek liste ile gidilen seçimde Ayşe Özdemir, güven tazeleyerek yeniden başkan seçildi. Özdemir’in yönetiminde şu isimler yer alıyor: Ayşe Şahin, Binnur Ünlü Serin, Bilge Balcı, Belkıs Obuz, Esin Merdin, Nesrin Çıldır, Melek Özbiçer, Havva İnegöllü, Semra Aktaş, Melis Çetin, Seval Çetin, Zehra Bulut. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
10 / 0 Az bulutlu
Yarın: 13/7 Aralıklı gökgürültülü yağış