• 12 Haziran 2018, Salı 17:09

Aydın'ın seçim meydanında kıyasıya rekabet

24 Haziran’daki seçimlere iki haftadan az bir süre kala Atatürk Kent Meydanında kurulan standlarda partileri adına seçim kampanyası yürütenler hız kesmeden çalışmaya devam ediyor. Seçmenler ne diyor, ilgi nasıl, tereddütler neler? Meydanda seçim çalışması yapan bütün partilerle konuştuk.

Atatürk Kent Meydanında yan yana dizilen standlarda son ses müzik eşliğinde partililer seçmenlere broşür dağıtmaya ve politikalarını anlatmaya çalışıyor. Meydana CHP, HDP, AK Parti, Vatan Partisi, Saadet Partisi, İYİ Parti ve MHP’nin standları kurulmuş. Dar bir alanda çalışma yürüten altı partinin görevlileri meydana gelenleri güler yüzlü bir şekilde broşürlerle karşılıyor.

“TEMEL BEYİ TANIYAMAMIŞIZ”

İlk durağımız nispeten biraz daha sakin olan Saadet Partisi. Göreviler, “Seçmenler, ‘Biz Temel Beyi tanıyamamışız. Çok farklı birisi, konuşmaları harika’ diyor. Medya Temel Başkanımızı göstermediği için insanlar yeni yeni fark etmeye başladı. Özellikle gençlerden ilgi görüyoruz” diye konuşuyor.

“FARKLI KESİMLERDEN TALEP GÖRÜYORUZ”

İkinci durağımız çalışanların hepsinin gençlerden oluştuğu Cumhuriyet Halk Partisi standı oluyor. Müziğin daha da yüksek çıktığı CHP’de görev yapanlar, farklı partilerden özellikle de sağ partilere oy veren kesimden gelenlerin çok olduğunu ifade ediyorlar. Seçmenden en çok ‘Muharrem Bey neden önce genel başkan olup, sonra cumhurbaşkanlığına aday olmadı. CHP neden böyle bir politika izledi?’ diye soru aldıklarını belirten partililer, “Asıl demokrasinin bu olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Bizim gözlemlediğimiz kadarıyla seçmen Muharrem Bey’in genç olmasını ve halkın anlayabileceği bir dil kullanmasını seviyor. Yıllardır aynı partiye oy verenler milletvekilliği seçimlerinde yine kendi partisine oy vereceğini ama cumhurbaşkanlığı seçiminde Muharrem İnce için oy kullanacağını söyleyen çok fazla insan var” diye ifade ettiler.

“PROJELERİMİZE VE İCRAATLARIMIZA BAKSANIZ ZATEN BİZE OY VERİRSİNİZ”

Cumhur İttifakını oluşturan MHP alanın başında, AK Parti ise alanın sonunda yer alıyor. İttifakta ilk uğradığımız parti AK Parti. Önceki senelere nazaran partilerine yönelik çok büyük destek gördüklerini belirten parti çalışanı, “Aydın biliyorsunuz daha çok CHP’ye oy verir. Ama bu sene çok şükür gerçekten çok büyük destek görüyoruz. İnsanlar, ‘Bize de broşür verin, mahallelerimiz de dağıtalım’ diyorlar. Biz diyoruz ki eğer bizim icraatlarımıza, projelerimize bakarsanız zaten oy vereceğiniz parti AK Parti olur. Bizim partimize kimse oy vermek zorunda değil, ama bizim isteğimiz sadece saygı. Bu sıcaklarda tüm gün insanlara fikirlerimizi iletmeye çalışıyoruz. Ama bazen sıcağın verdiği etkiyle diğer partilerde çalışan arkadaşlarımızla ufak sürtüşmeler oluyor” dedi.

“MHP FARKI”

Alanda en fazla kadın partilinin bulunduğu Milliyetçi Hareket Partisi’nin standında sizi bir sürü kadın karşılıyor. Partililer kadın sayısındaki fazlalığı MHP farkı diye açıklıyorlar. Hemen arkasından ‘Vatan sevgisi kadın erkek dinler mi?’ diyorlar. Seçim çalışmalarının ‘mis’ gibi gittiğini dile getiren kadınlar, “Bir milletvekili ya da üç milletvekili çıkarmışız hiç önemli değil. Vatanın milletin bekası için biz buradayız. En çok Devlet Bahçeli’nin neden Cumhur İttifakı içerisinde yer aldığını soruyorlar” şeklinde konuştular. Çadıra gelen bir kadın seçmen yıllardır MHP’ye oy verdiğini belirtiyor ama MHP’nin Cumhur İttifakı içerisinde yer almasına biraz tepkili. Her ne olursa olsun liderlerini destekleyeceklerini ifade eden kadın seçmen, hükümetin içerisinde mutlaka Sayın Bahçeli’nin olması gerektiğini söylüyor.

“HALK, İŞ, AŞ, BARIŞ İSTİYOR”

Standında yine kadın partili sayısının yüksek olduğu İYİ Parti’de görevliler, insanlardan en çok Kürt sorunu hakkında ‘Özerklik verilecek mi?’ diye sorular geldiğini söylüyorlar. Bunun mümkün olmayacağını dile getirdiklerini söyleyen görevliler, “Halk, iş, aş, barış istiyor. Zaten bunlar olduktan sonra mutluluk ve huzur da geliyor. Gelip partimize üye oluyorlar, Sayın Akşener’e çok fazla talep var” diye konuştular.

“SEÇİM ÇALIŞMAMIZI TEHDİT EDENLER OLUYOR”

Son durağımız olan Halkların Demokratik Partisinde gençlerin ve kadınların yoğunluğu dikkat çekiyor. Son bir iki gündür bazı insanlardan seçim çadırlarının kaldırılmasına yönelik tehditler aldıklarını belirten HDP’liler, “Sadece Kürtlerden değil, her kesimden standımıza uğrayıp desteklerini sunanlar oluyor. Mesela, dün Denizlili olduğunu söyleyen bir annemiz evine asmak için Demirtaş’ın posterini istedi. Bir cumhurbaşkanı adayının cezaevinde olmasına tepki gösteriyorlar. Kimileri de HDP’nin barajı geçmesi gerektiğini bertiyor. ‘HDP ve PKK arasında bir bağ var mı?’ diye soranlar oluyor. Bizde anlatıyoruz. Sayın Demirtaş da söyledi, hiçbir bağımız yok” şeklinde konuştular. (Güllü SUH)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.