• 12 Haziran 2018, Salı 18:19

O hayvanın tüyünü yutarsanız korkmayın

Veteriner Hekim Cemil Şahin, 45 ila 60 günde bir düzenli olarak antiparaziter mücadelesi yapılan hayvanın tüyünün yanlışla yutulmasının insan sağlığı üzerinde kist ve benzeri gibi hiçbir olumsuz etkisinin olmayacağını söyledi.

 

 

İnsanların birçoğu, tüyünü yanlışlıkla yutması halinde vücudunda kist oluşacağı ve sağlığını kaybedeceği endişesiyle evinde kedi, köpek veya diğer evcil hayvanları beslemekten kaçınıyor. Veteriner Hekim Cemil Şahin, bu düşüncenin, yanlış olduğunu ortaya koydu.

Hayvanlara, antiparaziter mücadele uygulanmasının önemine dikkat çeken Şahin, “Veteriner hekimler olarak bizler, 45 ila 60 günde bir evcil hayvanlara iç ve dış antiparaziter mücadele uygulaması yapıyoruz. Antiparaziter mücadelenin düzenli olarak uygulanması halinde, hayvanın tüyünün yutulmasının, insan sağlığına kist yönünden olumsuz etkisi olmaz. Aksine özellikle çocukların, hayvanlarla iç içe büyümesinin bağışıklık sistemi üzerine çok olumlu etkileri var. Solunum sistemi hastalıklarına ve alerjilere karşı çok daha dirençli hale gelmesi gibi. Eğer kişinin hayvan tüyüne karşı doğuştan bir alerjisi varsa, mutlaka doktor görüşü almalıdır. Eğer evcil hayvanlarımızda düzenli olarak antiparaziter mücadele ve koruyucu hekimlik uygulamaları yapılmıyorsa, o hayvanın parazitli ve mikroorganizma kontaminasyonlu tüyünün yutulması iç organlarda kistlere ve diğer hastalıklara sebebiyet verebilir. Özetlemek gerekirse koruyucu hekimlik uygulamaları düzenli olarak yapılan hayvanların kesinlikle insan sağlığı üzerine bir tehdidi söz konusu olmaz" diye konuştu. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.