• 12 Temmuz 2018, Perşembe 10:30

Elektrik direğinin altındaki artezyen kuyuları mazotla çalışıyor

TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ TARIMSAL ÜRETİM MERKEZLERİNİN BAŞINDA GELEN AYDIN’DA ÇİFTÇİLER DEVLETİN MİLYONLARCA LİRALIK YATIRIMINA RAĞMEN SULAMADA ELEKTRİK ENERJİSİNİ KULLANAMIYOR. ELEKTRİK DİREĞİNİN ALTINDA LİTRESİ YAKLAŞIK 6 TL OLAN MAZOT İLE SULAMA YAPMANIN ÇOK AĞIRLARINA GİTTİĞİNİ BELİRTEN AYDINLI ÇİFTÇİLER YETKİLİLERDEN YARDIM İSTEYEREK SORUNLARININ BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMESİNİ İSTEDİLER.

Türkiye’nin en önemli tarımsal üretim merkezlerinin başında gelen Aydın’da çiftçiler devletin milyonlarca liralık yatırımına rağmen sulamada elektrik enerjisini kullanamıyor. Elektrik direğinin altında litresi yaklaşık 6 TL olan mazot ile sulama yapmanın çok ağırlarına gittiğini belirten Aydınlı çiftçiler yetkililerden yardım isteyerek sorunlarının bir an önce çözülmesini istediler.

Edinilen bilgiye göre, Aydın Ovası’nda çiftçilerin artezyen ile yaptıkları sulamada daha tasarruflu olan elektrik enerjisini kullanabilmesi için devlet tarafından Yenipazar Direcik Ovası’na kilometrelerce uzunluğunda elektrik hattı çekildi. O dönem yapılan bu hizmete çok sevinen ve üretim maliyetleri düşeceği için de planlamalar yapan bölge çiftçisi uygulanan prosedür karşısında ne yapacaklarını şaşırdıklarını belirttiler. Yaklaşık 3 yıldır Aydın Yenipazar ovasında her tarlanın başında elektrik enerjisi çekili olmasına rağmen hiçbir çiftçinin uygulanan ağır şartlar nedeniyle elektrik ile sulamaya geçemediği belirtildi.

İlçeye bağlı Direcik Mahallesi sakinlerinden Mehmet Yılmaz ve Kenan Özocak, yaşadıkları olayın çok garip olduğunu belirterek “Adeta elimiz hamur karnımız aç. Dinamonun üstünde sulama için çekilmiş elektrik hattı var. Hiç kimse bu nimetten faydalanamıyor ancak herkes litresi 6 liraya yaklaşan mazot yakarak tarlasını sulamaya çalışıyor. Bu uygulama sadece çiftçiye değil milli ekonomiye de zarar veriyor” diye konuştu.

Elektrik hatlarının bölgeye 2 yıl önce çekilip hatta da elektrik verildiğini belirten Mehmet Yılmaz, “Çiftçiler olarak tarlamızdaki artezyenlerde elektrik enerjisinden faydalanmak için elektrik abonesi olmak istedik. Ancak DSİ yetkilileri tarafından önümüze abone olabilmemiz için ilginç şartlar sürüldü. Öncelikle tarlamızdaki dinamo ve elektrik trafosunun konulduğu alanın tapusunu DSİ’ye vermemiz gerektiği söylendi. Bunun yanı sıra her ne kadar artezyen bize ait olsa da DSİ’nin istediği zaman bizim artezyene kullanma hakkına sahip olduğu ancak bu durumda arıza meydana gelse dahi oluşan masrafı bizim ödeyeceğimiz söylendi. Bir türlü işin içinden çıkamadık. Elektrik enerjisinden faydalanmak için yetkililerden yardım bekliyoruz” diye konuştular. (İHA)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Bulutlu
Yarın: 16/9 Çok bulutlu