• 12 Temmuz 2018, Perşembe 12:40

Kadınlar üretiyor, çocuklar seviniyor

Efeler Halk Eğitim Merkezinde eğitim gören kadınlar, tığ işi ile yaptığı oyuncak bebekleri satarak, hobi olarak başladıkları kurstan gelir elde ediyorlar.

Efeler Halk Eğitim Merkezinde eğitim gören kadınlar, tığ işi ile yaptığı oyuncak bebekleri satarak, hobi olarak başladıkları kurstan gelir elde ediyorlar. Organik ve tamamı el işçiliği olan ürünler sağlıklı ve yıkanabilir olmasıyla dikkat çekiyor. İnternet üzerinden de sipariş alan kadınlar, son olarak kimsesiz çocuklar ve şehit çocuklarına hediye edilmek üzere polis bebek ürettiler.

Efeler Halk Eğitim Merkezinde, ‘amigurumi’ denilen tığ işçiliğiyle örülüp içi doldurulmuş oyuncak bebekler üreten kadınlar küçük de olsa kazanç sağlamak adına bu ürünleri stant açarak satmaya çalışıyorlar. Gençlik Caddesine açtıkları stantta çocukların takip ettiği çizgi film karakterlerinin bebeklerinin yanı sıra yöresel figürdeki bebekler de yer alıyor.

Amigurumi kursu eğitmeni Emine Tatar, “Buradaki kadınlar el emeğiyle ürettikleri ürünleri stantlar kurarak satmaya çalışıyorlar. İki-üç hafta gibi kısa bir sürede bebek yapımını öğreniyorlar. Bebek fiyatları işçiliğin detayına ve oyuncağın boyutuna göre değişiklik gösteriyor. İsteğe göre sipariş de alıyoruz. İnternetten bulduğu modelleri bile bize getirebilirler. Mesela en son Emniyet Müdürlüğümüzden kimsesiz ve şehit çocuklarına hediye edilmek üzere 50 adet örgüden yapılma polis oyuncağı siparişi aldık. Yöresel bir çalışma olan ve tasarımı tamamen kursiyerlerimize ait olan Efe bebeklerimiz de oldukça ilgi görüyor” dedi.

İnternet üzerinden de sipariş aldıklarını belirten Tatar, dileyenlerin ‘orenbayanlar09’ isimli İnstagram hesabını takip ederek ürünleri inceleyebileceğini ve sipariş verebileceğini söyledi.

Piyasadaki plastik oyuncakların sağlıksız olduğunu dile getiren öğretmen Tatar, “Oyuncaklarımız tamamen organik. Direkt çamaşır makinesi atılıp yıkanabiliyor. Çocuklarımız oyun oynarken ağzına aldığında herhangi bir kimyasal içermediği için sorun olmuyor” diye konuştu. (Güllü SUH)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Bulutlu
Yarın: 16/9 Çok bulutlu