• 12 Temmuz 2018, Perşembe 11:55

Kayıplar için profesyonel tim

Aydın'da, kaybolan çocuk ve yaşlıların bulunması için Kentsel Arama Kurtarma Timi kuruldu.

Aydın'da, kaybolan çocuk ve yaşlıların bulunması için Kentsel Arama Kurtarma Timi kuruldu.

 

 

Son dönemde, kaybolan çocuk ve yaşlı sayısının artması üzerine harekete geçen Aydın Umut Arama Kurtarma Yardım ve Eğitim Derneği, Kentsel Arama Kurtarma Timi kurdu. Kayıp çocuk ve yaşlıların bulunması için gönüllü olarak görev yapacak timde, aralarında doktor, hemşire, psikolog, sosyolog ve emeklilerin de bulunduğu 15 kişi yer aldı. Eğitim süreci devam eden tim, Ağustos ayında göreve hazır hale gelecek.

PROFESYONEL TİM

Arama Kurtarma Derneği Federasyonu (AKDF) Genel Başkan Yardımcısı, Aydın Umut Arama, Kurtarma, Yardım ve Eğitim Derneği Başkanı Veli Tiryaki, derneklerinin 1999 yılında afet ve acil durumlar için kurulduğunu, bu zamana kadar ağırlıklı olarak depremler üzerine yoğunlaştığını ve ekiplerini de bu kapsamda hazırladığını söyledi.

Türkiye'de son dönemde kaybolan çocuk ve yaşlı sayısının(özellikle Alzheimer hastası) arttığına dikkat çeken Tiryaki, "Son bir ay içerisinde Türkiye genelinde, kamuoyuna mal olmuş 11 tane kayıp çocuk vakası vardı. Maalesef bu çocukların bir kısmı canlı, bir kısmı da ölü bulundu. Aynı şekilde kaybolan yaşlı vatandaşlarımız da var. Bu durum bize bu konuda uzmanlaşmış timlere ihtiyacımız olduğunu gösterdi. Biz de Aydın Umut Arama Derneği olarak,15 kişilik tamamen doğada arama kurtarma üzerine uzmanlaşmış profesyonel bir tim hazırlıyoruz" dedi.

SERTİFİKALI EĞİTİMLER

Timin 2 aylık eğitim sürecinin önümüzdeki ay sona ereceğini belirten Tiryaki, "Timimiz doğada yaşam, dağcılık, ip teknikleri, ilk yardım, çocuk ve yaşlı psikolojisi üzerine eğitimler alıyor. Uzmanlar tarafından verilen bu sertifikalı eğitimler, önümüzdeki ay sonra erecek. Eğitimlerin tamamlanması ile birlikte de timimiz, göreve çıkacak hale gelecek" diye konuştu.

GÖNÜLLÜLÜK ESASINA DAYALI

Oluşturdukları timin, acil durumlarda yarım saat içerisinde göreve hazır olacağını ifade eden Tiryaki, "Timimiz, aynı deprem ekipleri gibi acil durumlarda yarım saat içerisinde görevinin başında olacak. Bundan dolayı iş durumları müsait olan vatandaşlarımızı timimize kabul ettik. Timimiz gönüllük esasına dayalıdır. Gerekli koşulları taşıyan 18-55 yaş arasındaki vatandaşlarımız, timimize katılabilir" dedi.

"YALNIZ BAŞINA SOKAĞA BIRAKMAYIN"

Çocuk ve yaşlılar ile ilgili ailelere uyarılarda bulunan Başkan Veli Tiryaki, "Yaşlı vatandaşlarımızın üzerlerinde mutlaka sabit olarak iletişim veya kimlik bilgileri yer almalı. Bunun için aileler, yaşlılarına bileklik de takabilir dövme de yaptırabilir. Bu bilgiler kaybolan yaşlı vatandaşımız bulunduğunda ailesine ulaşmasını hızlandırır. Ailelerimiz çocuklar konusunda da çok dikkatli olmalı. Belli yaş aralığındaki çocukların son dönemde kaybolmasının ben tesadüf olduğuna inanmıyorum. Bu durum, organize gibi duruyor. Ailelerimiz, çocuklarını yalnız başına sokağa kesinlikle bırakmasınlar" diye konuştu. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Bulutlu
Yarın: 16/9 Çok bulutlu