• 12 Temmuz 2018, Perşembe 12:51

LGS birincisi Yağız Bozbaş’a ödül

Bu sene ilk defa uygulanan ve yaklaşık bir milyon öğrencinin girdiği Liselere Giriş Sınavı’nda (LGS) tüm soruları doğru cevaplayarak Türkiye birinciliği elde eden Aydın Başak Koleji öğrencisi Yağız Bozbaş, Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu tarafından ödüllendirildi.

Bu sene ilk defa uygulanan ve yaklaşık bir milyon öğrencinin girdiği Liselere Giriş Sınavı’nda (LGS) tüm soruları doğru cevaplayarak Türkiye birinciliği elde eden Aydın Başak Koleji öğrencisi Yağız Bozbaş, Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu tarafından ödüllendirildi. Başarısının sırrını düzenli olarak ders çalışmak olarak açıklayan Yağız, İstanbul Erkek Lisesi ya da Galatasaray Lisesi’ne gitmek istiyor.

Aydınlı öğrenci Yağız Bozbaş, LGS'de tüm soruları doğru cevaplayarak 500 tam puanla Türkiye’deki birincilik elde eden 18 öğrenciden biri oldu. Yağız’ı başarısından dolayı çeşitli ödüller vererek tebrik eden Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, “Türkiye birincilerinden birinin de bizim ilimizden çıkması bizi çok mutlu etti. İlimize böyle bir gurur yaşattığı için çok teşekkür ederim. Eğitim denildiği zaman hep okul akla geliyor. Ancak bu başarı hem Yağız’ın, hem ailenin hem de okulun başarısıdır. Üniversitede öğretmenlerimiz bize ‘Eğitim, aile, okul ve çevre olmak üzere üç sac ayağı üzerine kuruludur’ derlerdi. Bunlar arasındaki iletişim ne derece düzgün ise o çocuğun eğitimi o kadar kaliteli ve başarılı olur” diye konuştu.

AYDIN İLK 5'TE

Aydın genelinde 8. Sınıfta okuyan 13 bin 199 öğrenciden 10 bin 977 tanesinin LGS'ye girdiğini hatırlatan Çandıroğlu, “Sınav sonuçlarına baktığımız zaman ilimiz iyi durumda görünüyor. Geçtiğimiz yıllarda başarılı olan illerle karşılaştırdığımızda Aydın ilk 5’in içerisinde gözüküyor. Eğitimci arkadaşlarımızın çalışması bir karşılık bulmuş” dedi.

"YILLAR SONRA EĞİTİMCİ BAKAN"

Yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u büyük bir sevinçle karşıladıklarını belirten Çandıroğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bakan portföyünü anlatan bir konuşması vardı. Onu dinlerken, ‘Bu bakış açısı Ziya Selçuk’u bakan yapar’ diye söylemiştim. Eğitim camiasının bütün kademelerinde bulunmuş birisidir. Yıllar sonra eğitimci bir bakanımız oldu” diye değerlendirdi.

"BAŞARININ SIRRI DÜZENLİ ÇALIŞMA"

Başarısını dört sene boyunca disiplinli bir çalışmaya borçlu olduğunu aktaran Yağız Bozbaş, “Ortaokulun başından beri günde üç saat olmak üzere hep düzenli çalıştım. Düzenli çalışmak bence başarımdaki en büyük etkendir. Her sene sistemli bir şekilde çalıştığım için 8’inci sınıfta çok yoğun bir tempo izlemedim” diye konuştu. Sınava hazırlanırken aynı zamanda basketbol oynadığını ve bateri kursunu gittiğini belirten Yağız, henüz hedef belirlemediğini ancak bilgisayar mühendisliği veya bilgisayar yazılımcılığı mesleklerine sıcak baktığını ifade etti. Yağız, İstanbul Erkek Lisesi ya da Galatasaray Lisesi’ne gitmek istediğini söyledi. (Güllü SUH)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Bulutlu
Yarın: 16/9 Çok bulutlu