• 12 Ekim 2017, Perşembe 16:51

Aydınlılar jeotermalle mücadele edecek

Aydınlılar, doğaya saldığı akışkan ve gazlarla çevreyi kirleten ve insan sağlığını tehdit eden jeotermal santrallerle daha fazla mücadele edecek.

Aydınlılar, doğaya saldığı akışkan ve gazlarla çevreyi kirleten ve insan sağlığını tehdit eden jeotermal santrallerle daha fazla mücadele edecek.

 

Efeler Kent Konseyi, jeotermal ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Milli Aydın Bankası Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıya, çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Toplantıda, konuşma yapan Efeler Kent Konseyi Başkanı Tuncay Erdemir, Aydın’ın her geçen gün kirlendiğini söyledi. Jeotermal santrallerinden salınan gaz ve akışkanların doğayı kirlettiğini ve insan sağlığını tehdit ettiğini savunan Erdemir, "Aydın genelinde jeotermal enerjiden elektrik üretmek amacıyla hızla artan jeotermal santrallerden doğaya salınan sıvı ve gazlar, halkımızın huzurunu kaçırmış, topraklarımızı, havamızı, sularımızı kirletiyor. İşletmecilerin bir kısmı yanlış uygulamalar ile doğamızı ve sağlığımızı tehlikeye atıyor. Mezarlıklarımıza borular döşenmekte deşarj etmeleri gereken akışkanı, evlerimize, tarlalarımıza salmaktan çekinmiyorlar" dedi.

 

Dünya Sağlık Örgütü'nün, insan sağlığının etkilememesi için havada kükürt dioksitin limit değerinin yılda en fazla üç defa aşılmasına izin verdiğini hatırlatan Erdemir, bu limitin ise Aydın'da 2015 yılda yaklaşık 80 gün aşıldığını iddia etti. 2010-2013 yılları arasında kansere bağlı ölüm oranının Türkiye'de yüzde 18, Aydın'da ise yüzde 42 olarak tespit edildiğini belirten Erdemir, Menderes Nehri’ne yakın yerleşim bölgelerinde, kansere bağlı ölüm oranının daha fazla olduğunu da öne sürdü.

Erdemir, Aydın'ın kükürt dioksit emisyonları açısından Türkiye'nin en kirli ikinci ili olduğunu iddia etti. Kentte yaşanan çevre sorunlarının, tarım ürünlerini de etkilediğini savunan Erdemir, bu iddiasına, Sunay Dağ'ın hazırladığı, Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Artan'ın danışmanlık yaptığı doktora tezini kanıt gösterdi.

Erdemir, bu tezde, jeotermal tesisine yaklaştıkça incir yaprağı ve meyvesinde ağır metal oranının arttığının belirlendiğini dile getirdi. Anayasa'nın 56. maddesi göre herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu hatırlatan Erdemir, "Devlete ve idare yapı içindeki idarecilere düşen görev çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemektir. Bilimsel kanıta dayalı çok yönlü araştırmalar, çalışmalar yapılıp denetim artmasını istiyoruz" diye konuştu.

TBMM, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aydın Valiliği, Aydın milletvekilleri ve ilgili müdürlükleri duyarlı olup görevlerini yapmaya davet eden Erdemir, "Aydın’ın aydın ve duyarlı halkı olarak yaşanan çevre katliamına ve hukuksuzluklara karşı kayıtsız kalmayarak, yaşanabilir bir Aydın için yasal sınırlar içerisinde her türlü mücadeleyi başlatacağız. Geleceğimiz için gelecek nesiller için hep beraber, bilim ve aklın öncülüğünde, ışığında enerji ihtiyacı ve önemini bilerek yaşanabilir, huzurlu Aydın bir kent oluşturalım" ifadelerini kullandı. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
28 / 10 Açık
Yarın: 30/12 Az bulutlu