• 12 Ekim 2017, Perşembe 17:06

Roman kadınlar sertifikalarına kavuştu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığınca düzenlenen "Aydın'da Roman Kadınların Mandreal Boncuk Yapımıyla İstihdama Katılması Projesi" kapanış toplantısı gerçekleştirildi. Böylece Roman kadınlar sertifikalarına kavuşmuş oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığınca düzenlenen "Aydın'da Roman Kadınların Mandreal Boncuk Yapımıyla İstihdama Katılması Projesi" kapanış toplantısı gerçekleştirildi. Böylece Roman kadınlar sertifikalarına kavuşmuş oldu.

 

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, "Aydın'da Roman kadınların Mandreal Boncuk Yapımıyla İstihdama Katılması Projesi", Aydın Kültür Merkezi Dr. Hidayet Sayın Salonu'nda yapılan toplantı ile sona erdi. Kapanış toplantısına, Aydın Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Reyhan Türkmen, İŞ-KUR İl Müdürü Rahmi Terzi, Federasyon Koordinatörü Cihan Gider, Dernek Koordinatörü Enver Erbil, Aydın Romanlar Sosyal Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdül Aydeniz ve Roman vatandaşlar katıldı.

"PROJELER AMACINA ULAŞTI"

Toplantıda ilk olarak Efeler Roman Bandosu müzikleri ile büyülerken daha sonra Roman Dans Grubu izleyenleri coşturdu. Aydın Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Reyhan Türkmen, projenin hedef gruplara yönelik uygulanması için ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti. Türkmen, “2014 yılında başlayan bir çalışmaydı bu. Türkiye genelinde yaklaşık 50’ye yakın Roman Dernekleri ile projeler yürütülüyor. Aydın’daki projeler ise amacına ulaştı” dedi.

"KALICI OLMALI"

İŞ-KUR İl Müdürü Rahmi Terzi ise, “Burada yapılanlar burada kalmasın. Emekler amacına hizmet etsin. Bu kurslardan meslek öğrenildi. Umarım ileride bu kurslar sayesinde güzel meslekler edinirsiniz. Hükümetimiz Roman vatandaşlarımızın dertlerini dinliyorlar. Bu çok önemli bir gelişme” ifadelerini kullandı.

ADÜ Roman Araştırma Müdürü Prof. Dr. Emine Didim Evci Kiraz şöyle konuştu: “ Bu projelerden biz artık bıktık. Aydın'da yürütülen projelerde hep benimde elim olmuştur. Ama artık projelerin proje isimlerinden bıkkınlık geldi. Kalıcı olmasını istiyoruz. Özellikle Romanlarla ilgili yapılan işlerin mutlaka kalıcı olmasını istiyoruz. Biz üniversitede süs olarak oturmuyoruz. Üniversite olarak ne katkımız olacaksa vermeye hazırız. ADÜ 'de bir Romanlar merkezi var. Bu Romanlar merkezi aslında Türkiye'nin tek merkezi. Bu projelerde ortak olmak birlikte yer almak istiyoruz”

SUNUMLAR YAPILDI

Sepet Örme Projesi Koordinatörü Cihan Gider, Ilıcabaşı ve Orta Mahalle’de çalışmalar yaptıklarını belirterek şunları söyledi, “25 Roman vatandaşımız sepet örücülüğü kursunu tamamladı. Sonra 25 Roman vatandaşa girişimcilik eğitimi verdik kendi işlerini kurabilirler”

Proje Koordinatörü Enver Erbil de, proje ile ilgili sunumunu gerçekleştirdi. Erbil, “Roman vatandaşlarımızın eğitimi bizim için çok önemliydi. Bu projelerimizi yaparken, maddi olarak destek de vermemiz gerekiyordu. Bu konuda İŞ-KUR Müdürümüz bizimle çok verimli çalışmalar gerçekleştirdiler” şeklinde konuştu.

Aydın Romanlar Sosyal Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdül Aydeniz ise proje boyunca yapılan çalışmaları anlattı. Konuşmaların ardından eğitimi başarı ile tamamlayan Roman kadınlara sertifikaları teslim etti. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
37 / 18 Güneşli
Yarın: 38/18 Güneşli