• 12 Ekim 2017, Perşembe 15:34

Yıkılmaz 'Kar Leoparı' olacak

7 bin metreden yüksek 4 zirveye tırmanan ilk Türk kadın Hümeyra Yıkılmaz, 7 bin metre üzeri bir zirveye daha tırmanması halinde ‘Kar Leoparı’ unvanını elde edecek.

7 bin metreden yüksek 4 zirveye tırmanan ilk Türk kadın Hümeyra Yıkılmaz, 7 bin metre üzeri bir zirveye daha tırmanması halinde ‘Kar Leoparı’ unvanını elde edecek.

 

 

 

Aydın Doğa Dostları Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü(AYDOSK), 7 bin 10 metrelik Khan Tengri Dağı zirvesine tırmanma başarısı gösteren sporcusu Hümeyra Yıkılmaz için tanıtım toplantısı düzenledi. AYDOSK binasında yapılan toplantıya, Yıkılmaz'ın yanı sıra, AYDOSK Kulübü Başkanı Teoman Oğuzlu ve yönetimi ile Aydın Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanlarından İbrahim Gürdal katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Oğuzlu, kulüp olarak amaçlarının, Aydın'da yaşayan insanları doğayla buluşturmak, onlara spor yapmanın güzelliğini tanıtmak ve lisanslı sporculara destek olmak olduğunu söyledi.

Yıkılmaz'ın dağcılıkta Türkiye'nin ender sporcularından birisi olduğunu belirten Oğuzlu, Khan Tengri Dağı zirvesine tırmanmasından dolayı Yıkılmaz'ı tebrik etti.

Yıkılmaz da, dağcılık sporuna nasıl başladığını ve bu sporda elde ettiği başarıların öyküsünü anlattı. 2000'li yıllarda arama-kurtarma ve doğa yürüyüşü faaliyetleri ile dağcılığa başladığını ve sürekli kendisini geliştirdiğini kaydeden Yıkılmaz, bir süredir de 3 bin metre üzeri dağlara tırmandığını söyledi.

Türkiye'de çok sayıda 3 bin metre üzeri, 5 bin metre ve 6 bin metre tırmanışı yaptığını dile getiren Yıkılmaz, bunların ardından, 7 bin metre tırmanışlarına başladığını bildirdi.

Yıkılmaz, "2013 yılında Çin'deki 7 bin 546 metrelik Muztagh Ata Dağı'na tırmanmaya karar verdim. Dağın 6 bin 800 metresine kadar çıktım. Zirveye ulaşamadan geri döndüm. Zirveye ulaşamayınca başarısızlık olarak görülen bu tırmanış, aslında benim dağcılıkta elde ettiğim bütün başarıların temeliydi. Bu tırmanışta, 7 bin metre yüksekliğindeki tırmanışlara, hangi ekipmanlarla gidileceğini ve nasıl hazırlanılacağını öğrendim. Edindiğim bu tecrübeyle eksiklerimi giderdim ve 2014 yılında Pamir Dağları'nın 7 bin 105 metrelik Korjenevskaya zirvesine ve 7 bin 495 metrelik Kommunisma zirvesine tırmanış düzenledim. Bu zirvelerin ayrı özellikleri var. Kommunisma’ya, bundan 20 yıl önce sadece Nasuh Mahruki, Türk olarak tırmanmıştı. 20 yıldır bu zirveye, pek çok Türk tırmanışı denemesi yapılmıştı ama başarılı olmamıştı. Partnerim Kerem Ayhan ile birlikte, ilk olarak Korjenevskaya'nın zirvesine çıktık. Bu, ilk Türk kadın tırmanışıydı. Bu tırmanıştan 10 gün sonra, Kommunisma’nın zirvesine ulaşmak nasip oldu. Bu da dediğim gibi 20 yıl sonra ilk Türk tırmanışı ve ilk Türk kadın tırmanışıydı. Bu güzel başarıdan sonra, 2015 yılında yine Pamir Dağları’nın bir başka zirvesi olan 7 bin 134 metrelik Peak Lenin zirvesine tırmanış düzenledik. Bu zirveye ulaşınca, Türkiye'de 3 tane 7 bin metre üzerinde tırmanış yapan ilk Türk kadın unvanını kazandım."

 

Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle 2016 yılında ise 7 bin 10 metrelik Khan Tengri Dağı'na tırmanmayı denediğini ifade eden Yıkılmaz, "Bu dağın 6 bin 800 metresine kadar çıktım. Kötü hava şartları nedeniyle o tırmanışımı yarıda bıraktım. Ama o dağı tanıdım ve tırmanabileceğimi gördüm. 2017 yılında oraya tekrar deneme yaptım. Yine Aydın Büyükşehir Belediyemiz destek oldu. Bu kez ekibimiz üç kişiydi. Khan Tengri Dağı'na gittik ve zirveye ulaşmayı başardık. Bu benim, dördüncü 7 bin metre üzeri tırmanışım oldu. Şu anda Türkiye’de yine 7 bin metre üzeri 4 tırmanış yapan ilk Türk kadın unvanım var" diye konuştu.

Seçili 7 bin metre üzeri 5 dağa tırmanan insanlara, kar leoparı unvanı verildiğini belirten Yıkılmaz, "Bu zamana kadar bu seçili 5 dağdan 4’üne tırmandım. Geriye bir dağ kaldı. Bu dağa tırmanmayı dener miyim, ne zaman denerim, yoksa önümüzde 8 binlik yeni dağlar mı var? Bu sorulara cevap vermek için henüz erken. Tabi kısa süre sonra bunun da planlamasını yapacağım. Sağlığım ve zamanım elverdiği sürece, bu sporu yapmaya devam edeceğim" dedi.

 

Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanlarından İbrahim Gürdal da, Yıkılmaz’ın elit dağcı olduğuna işaret ederek, "Hümeyra Hanım’a Büyükşehir Belediyesi olarak, 2016 yılında Khan Tengri Dağı tırmanışı için sponsor olduk. Zirveye 200 metre kala bu tırmanışını, kötü hava şartları nedeniyle yarım bırakmıştı. Biz kendisine inandık. 2017 yılında ‘bu tırmanış başarılı olacak’ dedik. Tüm meclisin aldığı kararla kendisine tekrar sponsor olduk. Bu kez başardı. İnşallah beşinci tırmanışını da yapıp Türkiye'nin ilk kadın kar leoparı unvanını almasına şahit oluruz" şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından, AYDOSK Kulübü Başkanı Teoman Oğuzlu, Yıkılmaz’a çiçek vererek, başarısının devamını diledi. Yıkılmaz da, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin tırmanışlarına sponsor olmasından dolayı Başkan Özlem Çerçioğlu adına İbrahim Gürdal'a teşekkür plaketi verdi. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
28 / 10 Açık
Yarın: 30/12 Az bulutlu