• 12 Ekim 2018, Cuma 12:53

Büyükşehir Meclisi'nde değişim rüzgarı

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, son 4,5 yılda AK Parti 3, MHP 2, CHP ve DSP de 1'er üye kaybı yaşadı. CHP ve MHP ayrıca saflarına 1'er üye kattı.

 

 

 

Aydın'da 30 Mart 2014'te yapılan yerel seçimlerde, Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı CHP'li Özlem Çerçioğlu kazandı. Başkan Çerçioğlu hariç 80 üyesi bulunan Büyükşehir Meclisi'ne CHP'den 37, AK Parti'den 23, MHP'den 19 ve DSP'den de 1 üye seçildi. 5 yıllık görev süresinin dolmasına yaklaşık 5,5 ay kala Meclis'in üye dağılımı CHP 37, AK Parti 20, MHP 18 ve bağımsız 5 olarak şekillendi.

OZAN VE AYAZ İHRAÇ EDİLDİ

Meclis'te üye dağılımındaki ilk değişim, MHP'li Karpuzlu Belediye Başkanı Tuğrul Ozan ve Karpuzlu Belediye Meclisi Üyesi Musamettin Ayaz ile yaşandı. 16 Nisan 2014'te yapılan Meclis'in ilk toplantısına katılmayan Ozan ve Ayaz, Meclis'teki sayısal üstünlüğün CHP'ye geçmesini sağladı. MHP'den ihraç edilen Ozan ve Ayaz, Meclis'in ilk bağımsız üyeleri oldu.

EGE, DSP'DEN CHP'YE GEÇTİ

Değişim rüzgarı, Didim Belediye Meclisi Üyesi Vedat Ege ile esmeye devam etti. Büyükşehir Meclisi'nin tek DSP'li üyesi olan Ege, 22 Ocak 2015'te CHP'ye geçti. Ege'nin CHP'ye geçmesi ile birlikte Meclis'te temsil edilen parti sayısı da 4'ten 3'e düştü.

AK PARTİ'DEN İKİ İSTİFA

MHP ve DSP'nin ardından, AK Parti de Meclis'te üye kaybetti. AK Parti Yenipazar ve Büyükşehir Belediyeleri Meclis Üyeleri Ünal Sarıoğlu ve Malik Ercan, 15 Nisan 2016'da partilerinden istifa etti. Henüz herhangi bir partiye geçiş yapmayan ikili, bağımsız üye olarak Meclis'te yer aldı.

BİR KAYIP DA CHP'DEN

Yaklaşık 1 yıl önce saflarına kattığı Vedat Ege ile Meclis üyesi sayısını 37'den 38'e çıkarmayı başaran CHP, Ekim 2017'de Karacasu ve Büyükşehir Belediyeleri Meclis üyesi Kenan Tabak'ın partiden istifa etmesinin şokunu yaşadı. Meclis'in beşinci bağımsız üyesi olan Tabak'ın istifası, CHP'nin üye sayısını da 37'ye düşürdü.

MHP ÜYE SAYISINI ARTTIRDI

Meclis'te, son değişim AK Parti'li Efeler Belediye Meclisi Üyesi Rıza Posacı ile yaşandı. 24 Haziran seçimlerinde, milletvekili aday adayı olmak için Efeler'in yanı sıra Büyükşehir Belediye Meclisi Üyeliği'nden de istifa eden Posacı'nın yerine MHP'den Nedim Ünal geldi. Ünal'ın Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yerini alması ile birlikte Meclis üye sayısı MHP'nin 17'dan 18'e çıktı, AK Parti'nin ise 21'den 20'ye düştü. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Bulutlu
Yarın: 16/9 Çok bulutlu