• 13 Şubat 2018, Salı 17:03

Aydın, arı fiyatını 45 lira olarak açıkladı

Aydın İli Arı Yetiştiricileri Birliği, bu yıl bir çıta arının fiyatını 45 lira olarak belirledi, tüm arıcıları bu fiyatın altında satış yapmamaları için uyardı.

 

 

Aydın İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir, Aydın'ın Türkiye'nin en önemli arı ve bal üretim merkezlerinden birisi olduğu söyledi. Aydın'da, birliğe kayıtlı yaklaşık 2 bin 300 arıcı olduğunu belirten Başkan Özdemir, bunların 2 bininin arı geliştirerek geçimini sağladığını söyledi.

"KIŞ UYKUSUNA YATMADI"

Aydın'dan her yıl il içine ve dışına olmak üzere 100 bin ile 150 bin kovan arasında arı satışı yapıldığını dile getiren Başkan Özdemir, "Aydın olarak, her yıl Türkiye'nin arı piyasasını belirlemekteyiz. Geçen yıl bir çıta arının fiyatını 55 lira olarak açıklamıştık. Bu yıl hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğinden arılar, kış uykusuna yatmadı ve sürekli yavru üretti. Arılarımızın erken gelişmesinden dolayı bu yılki fiyatımız 45 liradır. Bu, taban fiyattır" diye konuştu.

"ARICILARIMIZ FİYAT KIRMAMALI"

Tüm arıcıları, 45 liranın altında arı satışı yapmamaları için uyaran Başkan Özdemir, "Arıcımız, kesinlikle fiyat kırmamalı. Eğer arıcımızın elinde satamadığı arısı kalırsa, bunları bal, polen ve benzeri arı ürünlerinin üretimi için kullanmalı. Çünkü arı ürünleri, güzel gelir getiriyor. Ayrıca bu yıl arıcılarımızın ürettiği poleni, yüksek fiyattan değerlendirmeyi planlıyoruz" dedi. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
18 / 6 Açık
Yarın: 17/5 Parçalı bulutlu