• 13 Mart 2018, Salı 13:55

Aydın’ın görsel tarihi sergilendi

Efeler Belediyesi, Efeler Kent Konseyi ve Aydın Eski Eserleri Sevenler Derneği’nin ortaklığında merhum arkeolog Şükrü Tül anısına düzenlenen ‘Aydın’ın Görsel Tarihi’ isimli fotoğraf sergisi açıldı.

 

Sergi, 13 Mart 2015 tarihinde hayatını kaybeden Aydınlı merhum arkeolog Şükrü Tül’ün anısına düzenlendi.Milli Aydın Bankası Kültür Merkezinde gerçekleşen sergide Aydın’ın görsel tarihine dair fotoğraflar sergilendi. Davetlileri zamanda yolculuğa çıkaran sergide, Aydın’ın okulları, demir yolu ve istasyonu, zeybekler ve tarihi Üçgözler’e ait fotoğraf ve gravürler yer aldı.

 

Sergiye, Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, Efeler Kent Konseyi Başkanı Tuncay Erdemir, merhum arkeolog Şükrü Tül’ün ailesi ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan arkeolog Şükrü Tül’ün eşi Yeşim Tül, “ Başta eşim olmak üzere tüm ailem adına bu sergide resmi ya da şahsi olarak emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” diye konuştu.

 

Efeler Kent Konseyi Başkanı Tuncay Erdemir, “Üç yıl önce kendisini tanıma fırsatı bulduğum, bilge insan arkeolog olan Şükrü Tül, bilimin ve sanatın her alanında yaşama bütünlük katan değerli bilim insanlarından biriydi. Bakmak ve görmek arasında fark vardır. Toplumun çok az bir kısmı görebilmektedir. Topluma iyiyi, doğruyu, güzeli gösterebilen nadir insanlardan biri olan Şükrü Tül’ü rahmetle, şükranla anıyoruz. Onun beynimizdeki, yüreğimizdeki ışığı asla unutulmayacak” dedi.

 

Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, “Efeler İlçemiz Üçgözler, Tren istasyonu, Ramazan Paşa Camii, Bey Camii, Cihanoğlu Camii gibi eşsiz nitelikli tarihi eserleri kadar muhteşem doğal güzelliklere de sahiptir. Büyük bir tarihi resife sahip olduğumuzu biliyoruz. Atalarımızdan bizlere kalan bu topraklarda tarihi eserlerimizi korumak ve gelecek nesillere aktarmak adına ilke edindiğimiz dostluk, barış, kardeşlik değerlerimiz vazgeçilmezlerimizdendir. Bu vesileyle aramızdan ayrılan, belediyemiz tarafından Kuyucular Mahallemizde bir parka adını vererek ismini yaşattığımız Aydınlı arkeolog Şükrü Tül’ü rahmet ve saygıyla anıyoruz” diyerek konuştu.

 

Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, “Şükrü Bey böyle bir koleksiyonu toplamasaydı biz Aydın’ın tarihine dair bu kadar detaylı görselleri görme fırsatı yakalayamayacaktık. Sizi 150 sene öncesine götürecek fotoğrafların bulunduğu çok güzel bir sergi olmuş. Şükrü Bey’i rahmetle anıyorum” şeklinde konuştu. (Güllü SUH)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Çok bulutlu
Yarın: 12/2 Aralıklı gökgürültülü yağış