• 13 Mart 2018, Salı 13:20

Balta, “Tedirginliğe gerek yok, kuraklığa karşı hazırlıklıyız”

Devlet Su İşleri (DSİ) Aydın 21. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, Aydın’ın 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacının karşılandığını belirterek, il genelinde barajların doluluk oranları hakkında, “Tedirginliğe gerek yok. Bu yaz kurak geçse bile çiftçimize bu kuraklığı yansıtmayacak derecede rezervlerimizde suyumuz var” diye konuştu.

 

Devlet Su İşleri (DSİ) Aydın 21. Bölge Müdürlüğü Mart ayı itibariyle Aydın il genelinde yapımı tamamlanan ve hala devam etmekte olan projeler hakkında bilgilendirme yaptı.

 

“AYDIN’A 4,41 MİLYAR LİRALIK YATIRIM”

Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, son 15 yılda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Aydın’a 4,41 milyar liralık yatırım yapıldığına değinerek, “15 yıl içerisinde Aydın’da yıllık 72,6 milyon metreküp içmesuyu sağlanarak 2050 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacı karşılanmıştır. 426 bin 200 dekar tarım arazisi sulamaya açılmış ve çiftçilerimize yıllık 469 milyon TL zirai gelir artışı sağlanmıştır. İl genelinde 11 baraj 6 gölet inşa edilmiş, 89 derenin ıslahı tamamlanmıştır” dedi.

 

“İÇMESUYU PROBLEMİ YOK”

Aydın’nın içmesuyu sorununu çözüme kavuşturduklarını belirten Balta, “ Aydın merkez ile beraber 30 yerleşim yerinde yaşayan yaklaşık 585 bin kişinin 2050 yılına kadar olan içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı 2010 yılında tamamlanan İkizdere Barajı ve Tabakhane Deresinden karşılanacaktır. İçme suyu problemimiz yok” diye konuştu.

 

"BÖLGEMİZİN EN BÜYÜK İŞİ"

Balta, DSİ 21'inci Bölge Müdürlüğü olarak en büyük işlerinin 3 milyar liralık maliyet ile Çine Projesi olduğuna değinerek, "Çine Sulama Projesi kapsamında Çine Ovasında 64 bin 650 dekar zirai arazinin sulaması sağlanacak olup tapulaştırma çalışmalarının tamamlanması beklenmektedir. Proje dahilinde 300 milyon liralık maliyet harcanarak Koçarlı- Bağarası Sulamasının 2. Kısım işi ile Koçarlı-Bağarası Ovasında 146 bin 40 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak" dedi.

 

“MENDERES NEHRİNE BARİYER SİTEMİ”

Büyük Menderes Nehrindeki çevre kirliliğini önlemek amacı ile ‘Hareketli Bariyer Sistemi’ yaptıklarını söyleyen Balta, “ Söke ve Feslek Regülatörlerinin membaına yüzer halde ‘hareketli bariyer sistemi’ kurarak, Büyük Menderes Nehrinden Ege Denizine dökülen yüzer haldeki atıklar bariyerde tutulmaktadır. Biriken atıklar belirli periyotlarla temizlenmektedir. Aynı sistemin Aydın regülatörü membaına yapılması için projeler hazırlanmaktadır” şeklinde konuştu.

 

“KURAKLIĞA KARŞI HAZIRIZ”

DSİ Bölge Müdürlüğü olarak 2017 yılında Aydın’a 100 adet proje kapsamında yapılan yatırımlar için 133 milyon 500 bin TL’lik ödenek harcandığını ifade eden Balta, barajlardaki doluluk oranları hakkında da bilgi verdi. Balta, “Barajlarımız sadece bir yıla hitap etmiyor. Birkaç yıl üst üste kuraklık olması halinde bunu telafi edecek depolama alanlarına sahiptir. Bu yılda son yağışlarla berber Aydın’da barajlarımız hızla dolmaktadır. Olası bir kuraklık sorununa dair üç alternatifli bir çalışma yaptık. Çalışmalarımız gösterdi ki, bu yıl kurak dahi geçse çiftçimize bu kuraklığı yansıtmayacak şekilde rezervlerimizde suyumuz var. Şuan çiftçimiz rahat olsun, tedirgin olmayı gerektiren hiçbir durum yok. Her yıl sulama birliklerinin ne kadar suya ihtiyacı olduğunu planlıyoruz. Birliklere de planladığımız suyun fazlasını veriyoruz. Geçen yıl kurak olduğu halde planlanandan fazla suyu birliklerimize verdik. Bu yıl kurak olsa dahi bu kuraklığı hissettirmeyecek planlarımız vardır” diyerek konuştu. (Güllü SUH)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Çok bulutlu
Yarın: 12/2 Aralıklı gökgürültülü yağış