• 13 Mart 2018, Salı 13:42

Öğrenciler tohumdan fidan yetiştirecek

Aydın'ın Efeler İlçesi'nde eğitim-öğretim gören 100 öğrenci, 'Ağaç Kardeşliği Projesi' kapsamında tohumdan fidan yetiştirecek.

 

 

 

 

Ekrem Çifçi İlkokulu ve TEMA Vakfı Aydın İl Temsilciliği, öğrencilere doğa sevgisini ve çevre bilincini kazandırmak amacıyla ortak 'Ağaç Kardeşliği Projesi'ni başlattı. Proje kapsamında TEMA Vakfı, Ekrem Çifçi İlkokulu 3-F, 3-H ve 3-G sınıflarının toplam 100 öğrenci için Çanakkale Doğandere Çocuklar Hatıra Ormanı'na birer fidan dikti. Diktiği fidanların yerine, öğrencilerin yeni fidanlar yetiştirmesini isteyen TEMA Vakfı, bunun için öğrencilere saksı ve tohum dağıttı. Öğrenciler, bu tohumlardan yetiştirecekleri 100 fidanı, Haziran ayına kadar büyütüp TEMA Vakfı'na teslim edecek. Haziran ayına kadar her hafta Çarşamba günü öğrenciler, toprak ve doğayla buluşacak. Teorik ve pratik uygulamalarla tohumdan fidan yetiştirmeyi öğrenecek olan öğrenciler, tohumun fidana giden yolculuğunu gözlemleyip günlüğünü tutacak.

 

 

TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi Mehmet Özdemir, canlı hayatı için toprak, orman, temiz su ve havanın çok önemli olduğunu belirterek, "Mutlu, sağlıklı yaşamak için topraklarımızı, ormanlarımızı koruyacağız. İçtiğimiz suyun, soluduğumuz havanın temiz olması için çalışacağız" dedi.

 

Ekrem Çifçi İlkokulu 3-F sınıfı öğretmeni Şaban Özdemir de, "Çinli Ozan Kuan-Tzu, 'Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek, on yıl sonrası için ağaç dik, yüz yıl sonrasını düşünüyorsan insan yetiştir' diyor. Aklı ve bilimi rehber edinmiş, çağdaş uygarlığı hedefine koymuş, geleceğimizi yetiştirirken, geleceğin nesilleri için, havasıyla, suyuyla, deniziyle, bitkisiyle; sağlıklı bir çevreyi oluşturmayı asli görevim arasında görüyorum. Bu bilinç ve sorumlulukla; hem geleceğimizin insanlarını, hem de onların geleceğini oluşturmaya çalışıyorum" diye konuştu.

 

3-H sınıfı öğretmeni Jale Korkmaz ise, "Atalarımızın bizlere bıraktığı, çocuklarımızın emaneti olarak devraldığımız doğayı sadece korumakla kalmayıp, çeşitliliği arttırarak kirletmeden, daha zengin, daha sağlıklı, daha yaşanabilir ve sürdürülebilir şekilde bizden sonra gelen neslimize teslim etmenin önemini kavratma, temel becerileri arasına yerleştirmenin çok önemli olduğuna inanıyorum. Tertemiz bir çevre için öğrencilerimle birlikte çalışıyoruz. ‘Ağaç Kardeşliği Projesi’ içinde sınıfımın yer alması beni, velilerimi ve öğrencilerimi mutlu etmiştir" dedi. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Çok bulutlu
Yarın: 12/2 Aralıklı gökgürültülü yağış