• 13 Haziran 2018, Çarşamba 16:35

İkinci el araçta KDV sorunu çözüldü

AYMAS Galericiler Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yoğurtçu, Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu'nda yapılan değişiklikle faturasız ikinci el ticari araçlarda, KDV sorununun çözüldüğünü açıkladı.

AYMAS Galericiler Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yoğurtçu, Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu'nda yapılan değişiklikle faturasız ikinci el ticari araçlarda, KDV sorununun çözüldüğünü açıkladı.

 

 

KDV Kanunu'nda yapılan değişikliğin yürürlüğe girmesi ile birlikte galerici esnafının faturasız ikinci el ticari araçlarda yaşadığı KDV sorunu da çözüldü. Esnafın yüzünü güldüren gelişmeyi, AYMAS Galericiler Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yoğurtçu açıkladı. Eskiden faturasız ikinci el ticari araç alan esnafın, satarken aracın toplam değeri üzerinden yüzde 18 KDV ödemek zorunda kaldığını belirten Yoğurtçu, artık esnafın faturalı-faturasız fark etmeksizin alacağı ticari aracı satarken sadece elde edeceği kar üzerinden KDV vereceğini söyledi.

Yoğurtçu, KDV Kanunu'nda değişiklik yapılmadan önce, galerici esnafının faturasız ticari araç almaya sıcak bakmadığını ifade ederek, "Önceden esnafımız faturasız araba alırsa, satışı sırasında arabanın toplam değeri üzerinden yüzde 18 KDV veriyordu. Kar yerine aracın toplam değeri üzerinden KDV vermek zorunda kalan esnafımız, büyük sıkıntı yaşıyordu. Zaten ikinci el araba alım satımından çok az kar elde eden esnafımız, bu KDV’yi ödememek için kayıt dışılığa yöneliyordu. Ne yapıyordu? Arabayı, akrabasının üzerinden alıp satışını yapıyordu. Bundan dolayı Aydın’ın genelinde yaklaşık 100 esnafımıza, 60 bin lira ile 150 bin lira arasında değişen miktarlarda ceza kesildi" diye konuştu.

Galerici esnafını mağdur eden KDV sorununu çözmek için 7 yıldır mücadele ettiklerini dile getiren Yoğurtçu, "KDV sorunu ile mücadeleyi, Türkiye’de ilk olarak biz başlattık. Aydın’daki galericiler olarak otobüslerle defalarca Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi’ne gittik. İlk olarak esnaf arkadaşlarımıza kesilen cezaların düşürülmesini sağladık. Federasyonumuzun da girişimleri sonucunda, Maliye Bakanlığı ile uzlaşı sağlandı. KDV Kanunu'nda yapılan değişiklikle de sorun çözülmüş oldu. Artık esnafımız, ticari aracı ister faturalı olsun isterse olmasın hiçbir sıkıntı yaşamadan alabilecek, satarken de aracın toplam değeri üzerinden değil, elde edeceği kar üzerinden yüzde 18 KDV verecek. Esnafımız kayıt dışılığa yönelmekten kurtuldu, devletimiz de daha fazla vergi alacak. Yapılan kanun değişikliği, devletimize de esnafımıza da hayırlı olsun" dedi. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.