• 13 Haziran 2018, Çarşamba 13:25

İnce yüzde 37, Erdoğan yüzde 31

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Sivil Toplum Kuruluşları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin 24 Haziran seçimlerine ilişkin yaptığı kamuoyu araştırmasına göre Aydın'da CHP’nin adayı Muharrem İnce yüzde 37 ile ilk sırada yer alırken onu yüzde 31 ile Recep Tayyip Erdoğan izledi.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Sivil Toplum Kuruluşları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin 24 Haziran seçimlerine ilişkin yaptığı kamuoyu araştırmasına göre Aydın'da CHP’nin adayı Muharrem İnce yüzde 37 ile ilk sırada yer alırken onu yüzde 31 ile Recep Tayyip Erdoğan izledi.

 

Adnan Menderes Üniversitesi Sivil Toplum Kuruluşları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Mayıs ayında Aydın’ın merkez ilçesi Efeler ve nüfus bakımından en büyük ilçeleri, Didim, Kuşadası, Söke ve Nazilli’de 2 bin 335 kişi ile anket çalışması gerçekleştirdi. 58 anketörün yüzyüze yaptığı çalışmada seçmene “Cumhurbaşkanlığı seçimi yarın yapılsa oyunuzu kime verirsiniz? Milletvekilliği seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz? Önceki seçimde hangi partiye oy verdiniz?” soruları yöneltildi.

 

İNCE, ERDOĞAN’IN 6 PUAN ÖNÜNDE

Kamuoyu araştırmasının sonuçlarına göre Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçmelerin yüzde 37’si Muharrem İnce, yüzde 31’i Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 18’i Meral Akşener, yüzde 6’sı Selahattin Demirtaş derken, yüzde 8’i ise kararsız olduğunu belirtti.

 

Seçmene yöneltilen “Milletvekilliği seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?” sorusundan alınan verilere göre, yüzde 35 CHP, yüzde 29 AK Parti, yüzde 13 İYİ Parti, yüzde 10 MHP, yüzde 6 HDP ve yüzde 7 kararsız sonucu çıktı.

 

“MHP’Lİ SEÇMENİN OYU AKŞENER’E GİDİYOR”

2015 yılında 1 Kasım ve 7 Haziran’da yapılan Milletvekilliği Genel Seçimleri sonuçlarının da yer aldığı çalışmada 24 Haziran’daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik şu ifadeler yer alıyor; “Başkanlık seçiminde Erdoğan’ın oyu %31, AK Partinin milletvekili seçimlerindeki oyu ise %29. Aradaki fark MHP’nin Erdoğan’a kazandırdığı oylar. Ancak MHP’nin oyu %10. Tüm MHP’nin oyu Erdoğan’a gitseydi, Erdoğan %39 oy alacaktı. Araştırma sonuçlarına göre milletvekilliği seçiminde MHP’ye oy vereceklerin çoğu cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a oy vermeyecek. O oylar Akşener’e gidiyor. Akşener başkanlık seçiminde %18 oy alıyor. İYİ Parti’nin milletvekilliği seçimindeki oy oranı ise %13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki Akşener’in İYİ Partiye oranla sahip olduğu 5 puanlık farkın MHP’den geldiği görülüyor.”

 

Araştırmada, “Önceki seçimlerde hangi partiye oy verdiniz?” sorusundan elde edilen sonuçları derleyerek partiler hakkında genel bir tablo çiziliyor. Seçmenden alınan yanıtlara göre partiler hakkında şu değerlendirmelerde bulunuluyor;

 

“AK PARTİ’DEN HDP’YE GEÇİŞ DÜŞÜK”

AK Parti: “AK Parti içinde %9 CHP %11 İYİ Parti firesi var. CHP ve AK Parti arasında her iki taraflı olarak oy geçirgenliği tahminlerin ötesinde görünüyor. Buna karşılık AK Parti’den HDP’ye geçiş oldukça düşük. Bir kısım tahminde de AK Parti'nin Kürt seçmeninin HDP’ye geçeceği düşünülüyordu. En azından Aydın için böyle bir durumun söz konusu değil.

 

CHP’DE EMANET OYLAR BU SEFER İYİ PARTİ’YE

Cumhuriyet Halk Partisi: “CHP, HDP’ye verdiği emanet oyları geri alıyor. Ancak CHP seçmeni, bir önceki seçimde HDP’ye verdiği oydan daha fazlasını bu seçimde İYİ Parti'ye veriyor. CHP’den %4 oyun AK Partiye gittiği görülüyor.”

 

“MHP OYLARINI KORUYAMADI”

Milliyetçi Hareket Partisi: “MHP hariç tüm partiler oylarının %70-72’sini korumayı başarmış. Beklenildiği gibi İYİ Parti'nin etkisi MHP’de hissedilmiş. Geçen seçimde MHP’ye oy veren ancak bu seçimde İYİ Parti’ye oy vereceklerin sayısı tüm MHP seçmeninin %20’sini oluşturuyor. MHP’nin oy erozyonu sadece İYİ Parti ile ilgili değil, CHP ve AK Partiye toplamda %15 oy kaptırıyor.”

 

Halkların Demokratik Partisi: “HDP’nin CHP’den aldığı emanet oylar CHP’ye dönüyor ancak ilginç olan HDP önceki oyunun %8’ini AK Parti'ye kaptırıyor. Bu seçmen grubu muhtemelen muhafazar Kürt seçmenler.” (Güllü SUH)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.