• 13 Temmuz 2018, Cuma 15:17

İşçilerden oturma eylemi

Sosyal İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin imar alanında çalışan 9 işçiyi sendikalı oldukları için işten çıkardığını iddia ederek,

Sosyal İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin imar alanında çalışan 9 işçiyi sendikalı oldukları için işten çıkardığını iddia ederek, “Özlem Çerçioğlu’nu durumu tekrar değerlendirmeye, arkadaşlarımızı işine döndürmeye ve toplu sözleşme için anlaşmaya davet ediyoruz” dedi.

 

İddialara göre Aydın Büyükşehir Belediyesi imar alanında çalışan 9 işçi performans düşüklüğü gerekçe gösterilerek işten çıkarıldı. İşçiler ise durumun performanstan kaynaklanmadığını, sendikalı oldukları için işten çıkarıldıklarını söyledi. İşten çıkarılan işçiler işlerini geri almak için Atatürk Kent Meydanı’ndaki havuzun yanında oturma eylemine başladı. Eyleme, Sosyal İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk de destek verdi. Ebetürk, eylemin işçiler işe tekrar alınana kadar süreceğini belirtti.

 

İşçilerin aldıkları ücretler konusunda şikayetçi olduğunu söyleyen Ebetürk, “Arkadaşlarımız bu kapsamda Anayasanın vermiş olduğu hakla sendikalaşmayı seçtiler. Sendikalı olduktan sonra işten çıkarıldılar. Önce 4 kişi çıkarıldı sonra 2 kişi çıkarıldı. Şu an toplam sayı 9. Bu nedenden dolayı arkadaşlarımızla beraber sendika olarak oturma eylemi başlattık” dedi.

 

“Bu ülkede sendikalaşmak anayasal güvence altındadır” diyen Ebetürk, “Arkadaşlarımızı işten çıkarmada gerekçe olarak performans düşüklüğü dediler. Bunları doğru bulmadığımızı dile getiriyoruz ve ilk örgütlendikleri tarihten itibaren Sosyal İş Sendikası olarak Çalışma Bakanlığı’na başvuru yaptık. Sayın Çerçioğlu ile bir görüşme talep ettik ama bu talebimize cevap olarak Çerçioğlu arkadaşlarımızı işten çıkardı. Hem sosyal hem demokrat olan bir belediyenin böyle bir tavır göstermesi son derece doğru olmayan bir tavırdır. Kendisini durumu tekrar değerlendirmeye, arkadaşlarımızı işine döndürmeye ve toplu sözleşme için anlaşmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Bulutlu
Yarın: 16/9 Çok bulutlu