• 13 Temmuz 2018, Cuma 13:12

İŞKUR desteğiyle kendi işlerinin patronu olacaklar

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Aydın İl Müdürlüğü, restoran, arıcılık ve tıbbi malzeme satışı üzerine kendi işini kurmak isteyen üç engelli vatandaşa toplamda 122 bin TL’lik hibe desteği verdi.

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Aydın İl Müdürlüğü, restoran, arıcılık ve tıbbi malzeme satışı üzerine kendi işini kurmak isteyen üç engelli vatandaşa toplamda 122 bin TL’lik hibe desteği verdi. Böylece İŞKUR, Aydın’da bugüne kadar kendi işini yapmak isteyen engelli ve eski hükümlü vatandaşların projelerine 285 bin TL’lik hibe desteği sağlamış oldu.

Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen "İdari Para Cezaları Fonu" kullanılarak kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlülerin projelerine hibe desteği sağlayan İŞKUR, bugüne kadar Aydın’da toplamda 285 bin 800 TL’lik hibe desteği yardımında bulundu.

Yılda iki kez proje çağrısında bulunan İŞKUR’un, 2018 yılı ilk döneminde projeleri onaylanan Türkan Yıldırım, İbrahim Tanırkan ve Şerife Yılmaz Çelen’e toplamda 122 bin TL tutarında hibe desteği verdi.

56 yaşındaki Türkan Yıldırım, yöresel ev yemekleri restoranı açmak için başvurduğu İŞKUR’dan 50 bin TL tutarında hibe desteği almaya hak kazandı. İŞKUR, Temmuz ayında açılışı yapılacak restoranın demirbaş ve yemek takımı maliyetlerini karşılayacak, ayrıca kuruluş giderleri ve kira desteğini sağlanacak. Arıcılık alanında faaliyet göstermek isteyen 57 yaşındaki İbrahim Tanırkan’a 44 bin TL hibe sağlayan İŞKUR, proje kapsamında 40 kovan arı, 80 suni petek, bal makinesi, arıcı barakası hibe etti. Nazilli’de tıbbi malzeme satış merkezi açmak için başvuruda bulunan 26 yaşındaki Şerife Yılmaz Çelen de 28 bin 200 TL hibe desteği aldı.

"KAYNAK ÇOK, YARDIMA HAZIRIZ"

Proje sahipleri, temsili hibe çeklerini Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ve İŞKUR Aydın İl Müdürü Rahmi Terzi’den aldı. Proje hakkında konuşan Vali Köşger, “Devletimiz, insanların kendi ekmeklerini kazanması için destek sağlıyor. Bu insanlar açtıkları işletmelerde başka insanlara da istihdam sağlamış olacaklar. Kendi yetenek ve kabiliyetlerini ortaya çıkaracaklar. Aydın’daki engelliler ve eski hükümlüler kısa süreli bir eğitim aldıktan ve projeleri onaylandıktan sonra sınırsız diyebileceğimiz bir kaynakla onlara işlerinde yardım etmeye hazırız” diye konuştu.

İŞKUR Müdürü Terzi, engelli vatandaşlara çağrıda bulunarak, “Kurumumuzun bu projeye ayırdığı bütçe oldukça fazla ama başvuruda bulunan insan sayısı az. Bugün bize bin engelli vatandaşımız kendi işini kurmak için başvuruda bulunsa, bu projeleri finanse edebilecek bütçemiz var” dedi. (Güllü SUH)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Bulutlu
Yarın: 16/9 Çok bulutlu