• 13 Ekim 2017, Cuma 14:03

Siyah bantlarla empati yaptılar

Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şubesi, “Dünya Beyaz Baston Körler Güvenlik Günü” dolayısıyla toplumsal farkındalığı oluşturmak adına yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe katılanlar gözlerini siyah bantlarla kapatarak empati yapmaya çalıştı.

Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şubesi, “Dünya Beyaz Baston Körler Güvenlik Günü” dolayısıyla toplumsal farkındalığı oluşturmak adına yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe katılanlar gözlerini siyah bantlarla kapatarak empati yapmaya çalıştı.

 

Aydın’da, 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler Güvenlik Günü nedeni ile Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şubesi, Aydın Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu. Çelenk koyma törenin ardından toplumsal farkındalığı oluşturmak adına yürüyüş düzenlendi. Etkinliğe, Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şubesi Başkanı Bayram Özen, Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, Sosyal Politikalar İl Müdürü Gönül Durukan, engelli bireyler, Aydın Lisesi ve Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileri katıldı.

 

"GÖREV İSTENMEZ VERİLİR"

Törende konuşan Dernek Başkanı Bayram Özen Beyaz Baston’un tarihini anlatarak, “Beyaz Baston 1921 yılında görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısının daha önceleri asayı kullandığında toplumda dikkat çekmediği için bastonunu beyaza boyamıştır. 1921 yılından bu yana beyaz baston olarak kullanılmaktadır. 1963 yılından bu yana da Birleşmiş Milletler kararı ile 15 Ekim tarihi Dünya Beyaz Baston Körler Güvenlik Günü olarak kutlanmaktadır." dedi.

 

Altı Nokta Körler Derneği olarak gece gündüz çalıştıklarını ve bu etkinliği düzenlediklerini belirten Özen; "Önümüzdeki engelleri birlikte aşabilmek adına eğer etrafınızdaki, yanınızdaki ve devletin temsilcileri sizleri bu konuda destekliyorsa evet engeller birer birer aşılıyor. Bizim anlayışımızda ve kültürümüzde görev istenmez verilir ve görev bizim için nasip değil emanettir” ifadelerini kullandı.

 

"FIRSAT VE İMKANLARLA HER ŞEYİN ÜSTÜNDEN GELİNİR"

“Bireyler kalifiye bireyler haline dönüşmediği sürece işsizdir” diyen Özen, “Toplumda hiçbir şekilde farkındalık oluşturamayız. Toplum şunu fark etsin evet görme engelliler imkânlar ve fırsatlar sunulduğunda her şeyin üstesinden gelebildiğini görsünler ve fark etsinler” şeklinde konuştu.

Törenin ardından, Atatürk Kent Meydanından başlayıp Kıbrıs caddesine kadar süren ve tekrar Atatürk Kent Meydanına doğru yapılan yürüyüş başladı. Yürüyüşte öğrenciler ve gönüllüler gözlerinin siyah bantlarla kapatarak, görme engelli bireylerin nasıl hissettiklerini anlamaya çalıştı.

"DAHA GÜZEL BİR ÜLKE MÜMKÜN"

Baro Başkanı Gökhan Bozkurt şunları söyledi, “Engel olmadığını yaşayarak öğrenmiş biri olarak destek olmaya geldim. Daha önce kitap okuma etkinliği için çağrı yapmıştım. Bu konuda da çağrı yapıyorum. Lütfen herkes duyarlı olsun. Beyaz Baston gördükleri zaman, dursunlar, dikkat etsinler. Birazcık sevgi ve birazcık saygı ile hiçbir sıkıntımız da engelimiz de kalmaz. Birlikte daha güzel bir hayat kurabiliriz bu ülkede”

Gözlerine siyah bant takarak görme engellileri anlamaya çalışan Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencisi Nur Sinem Uluşık da, “Birkaç dakikalık da olsa empati yapabildik ve görme engellilerin neler yaşadığını hissettik. Bu açıdan yani empati yapabildiğimiz için mutluyuz” dedi. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
35 / 21 Güneşli
Yarın: 36/19 Güneşli