• 13 Kasım 2017, Pazartesi 16:13

Yöresel ürünlere ilgi az

Aydın’da, Yöresel Ürünler ve Yöresel Lezzetler Festivali, başladı. Festivalde farklı şehirlerden gelen satıcılar stant açtı ve yöresel lezzetlerini sergiledi. Satıcılar festivale ilginin az olduğunu söyledi.

Aydın’da, Yöresel Ürünler ve Yöresel Lezzetler Festivali, başladı. Festivalde farklı şehirlerden gelen satıcılar stant açtı ve yöresel lezzetlerini sergiledi. Satıcılar festivale ilginin az olduğunu söyledi.

 

Yöresel Ürünler ve Yöresel Lezzetler Festivali Efeler'deki Manolya Park’ta açıldı. 10 Kasım Cuma günü başlayan festivalde, Erzurum’dan Adana’ya, Gaziantep’ten, Malatya’ya kadar birçok farklı yörenin ürünleri ve yemekleri sergileniyor.

"BİR DAHA TÖVBE"

Festival alanın hemen girişinde tezgâh açan ve Erzurum’dan gelen Mehmet Çavuş cağ kebabının yapılışını anlatıyor. Çavuş, “Özel terbiye ile Erzurum Cağ Kebabını şişliyor, ızgaraya atıyoruz. 45 dakikada pişiyor. Piştikten sonra altını da mangalda pişiyoruz” diyor.

Antep ürünleri satan ve Gaziantep’ten gelen Murat Çağlar ise festivale ilgisizlikten yakınıyor. “Bir daha festival işlerine tövbe diyen Murat Çağlar, “İlgi çok kötü. Halktan yana bir ilgi yok, en kısa zamanda standı toplamayı düşünüyoruz. Kilometrelerce yollardan geliyoruz, herkes farklı illerden geliyor ama talep var mı yok. Yazık günah ilgi sıfır” şeklinde konuşuyor.

"İKİ GÜN DİNLENDİRİLİR"

Beypazarı kurusunun yapımını anlatan Yiğit Özgüler de şu ifadeleri kullanıyor, “Beypazarı kurusunun içerisinde süt, tereyağı, mayalı hamur vardır. Mayası hazırlandıktan sonra iki gün dinlendirilir. Ardından tek tek kesilerek fırında pişirilir. Pişirildikten sonra da iki gün tekrar dinlendirilir”

KAHVE İKRAMI

Trabzon, Gaziantep, Adıyaman tezgahlarında bulunan Ali Bey de, “Adıyaman dibek kahvesinde 7 çeşit karışım bulunur. Bunlar, yemen, menengeç, keçiboynuzu, salep, kakao, kahve kreması ve süt kremasıdır” dedi. Sabundan, yumurtaya, kebaptan, ekmeğe birçok ürün ve lezzetin yer aldığı festival 16 Kasım Perşembe gününe kadar Aydınlı vatandaşların ziyaretine açık olacak. (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
28 / 11 Parçalı bulutlu
Yarın: 30/16 Çok bulutlu