• 14 Mart 2018, Çarşamba 15:07

Efelerin belgeseli sponsorsuz kaldı

Ödüllü belgesel sahibi Eren Taşyürek, ‘Aydın’ın Efeleri’ konusunu işlediği yeni belgesel projesi için Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Efeler Belediyesi’nden tüm çabalarına rağmen destek alamadığını belirtti. Taşyürek, “Düşünün birinin adı ‘Topuklu Efe’ bir diğeri adı üstünde Efeler Belediyesi, ancak projeme İngiliz kültürünün anlatıldığı bir kurum sponsor oldu” dedi.

 

Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Eren Taşyürek, Aydın’daki jeotermal santralleri konu alan “Önce Sular Kirlendi” adlı belgesel filmi ile Aydın Doğan Vakfı’nın düzenlediği ‘29. Genç İletişimciler Yarışması’nda, ‘Belgesel’ dalında üçüncülük ödülüyle döndü. Taşyürek ve öğretmeni Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr Halim Esen, Aydın Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti. Cemiyet Başkanı Semra Şener, genç iletişimciyi tebrik ederek, başarılarının devamlı olmasını diledi.

 

“MADDİ SORUNLAR NEDENİYLE ZORLUK YAŞADIM”

42 üniversitenin İletişim Fakültesinden 1087 öğrencinin 917 çalışma ile katıldığı yarışmada, Eren Taşyürek 'Belgesel' dalında üçüncülük ödülü aldı. Taşyürek, belgesel konusu seçimi için “Aydın’daki jeotermal santrallerin Türkiye kamuoyunda bilinmediğini düşündüğümden dolayı belgesel değerini yüksek bularak çektim. 27 dakikalık belgesin çekim aşamasında bir takım zorluklar yaşadım. Bu zorluklar öğrenci olmamdan kaynaklı maddi sorunlardı. Devletin öğrencilere verdiği kredi ve ailemden gelen para ile bu belgeseli çektim. Sağolsun, ekipmanları üniversitemiz destekledi. Eğer bir sponsorum olsaydı üç ay içerisinde bitirebileceğim proje, maddi sorunlardan kaynaklı bir buçuk yılı aşabiliyor” dedi.

 

“BÜYÜKŞEHİR VE EFELER BELEDİYESİ SPONSOR OLMAYACAKSA KİM OLACAK?”

Belgesel çok keyifli bulduğunu ifade eden Taşyürek, “Çekimleri yeni biten ‘Efeler’in tarihini anlatmaya çalıştığım bir belgesel projem var. Bu projeme destek istemek için dört defa Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne, iki defa da Efeler Belediyesi’ne gittim. İki belediyeden de hiçbir şekilde olumlu yanıt alamadım. Düşünün bir tanesi ‘Topuklu Efe’ olarak biliniyor bir diğeri adı üstünde Efeler Belediyesi. Bunlar destek olmayacaksa kim olacak bilmiyorum. Beni resmen başlarından savdılar. Belgeselin bir çekimlik sponsorluğunu karşılayan firma İngiliz kültürünün ve dilinin öğretildiği bir eğitim kurumu oldu. Filmin sonunda ‘Efeler, Yunan’ı nasıl Anadolu’dan attı? İngiliz kültür sponsorluğunda yapılmıştır’ diye bir yazı çıkacak’ dedi. (Güllü SUH)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Çok bulutlu
Yarın: 12/2 Aralıklı gökgürültülü yağış