• 14 Mart 2018, Çarşamba 11:52

"Hekimler mutsuz"

Aydın Tabip Odası Başkanı Hakan Karagözlü, hekimlerin görevlerini yaparken mutlu olmadıklarını iddia etti.

 

 

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla açıklama yapan Tabip Odası Başkanı Hakan Karagözlü, hekimlerin çalışma koşullarının çok ağır olduğunu söyledi. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre bir doktorun günlük 20 hastaya bakması gerektiğini ifade eden Karagözlü, "Biz, günlük 30 hastaya da 40 hastaya da bakmaya razıyız. Bir hastaya, en az 20 dakika zaman ayrılmalı. Ama biz, günlük 100-120 hastaya bakıyoruz. Aşırı yoğunluktan dolayı hastalara, bu zamanı ayıramıyoruz. Hastalar da istedikleri gibi tedavi olmadıkları için aynı gün başka doktorlara gidiyorlar. Hatta yıllarca hastaneye gelip giden hastalar var. Hastanelerde hep tanıdık yüzlerin olduğunu görüyoruz. Doktorlara daha fazla hasta bakmasıyla hastanelerin kar edeceği düşünüldü. Ancak hastaneler kar etmiyor, hepsi iflasın eşiğinde" dedi.

 

Hekimlerin görevlerini yaparken mutlu olmadıklarını öne süren Karagözlü, "Hasta insanlara yardımcı olmak için çalışıyoruz. Ancak sürekli kendimizden fedakarlık yapmak zorunda kalıyoruz. Saat 16.00'da sona ermesi gereken muayene süremizi, saat 17.00'de, saat 17.30'da bitiriyoruz. Bu sefer de çok yoğun çalıştığımız için nitelikli sağlık hizmeti veremiyoruz. Böyle bir ortamda, tabi ki mutlu çalışamayız" diye konuştu.

 

Kışkırtılmış bir sağlık talebi olduğunu savunan Karagözlü, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Emar ve tomografi çekiminde, dünya lideriyiz. Acil servise, başvurular çok fazla. 80 milyonluk ülkede, yıllık 110 milyon acil servise başvuru var. Performans sisteminden dolayı tıp fakültelerinde, asistan ve öğrencilerin eğitimi aksamakta. Son 15 yıldır uygulanan sağlıkta dönüşüm programı çöktü. Tabip Odalarımız, bu programa defalarca karşı olduklarını söylemişlerdi. Şimdi ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı. Genel sağlık sigortası da çöktü. Birçok insan primlerini ödeyemedi. Hekimlerimiz emekli olmak istemiyor. Çünkü emekli maaşımız açlık sınırın altında, yoksulluk sınırının biraz üstünde."

 

Şehir hastanelerinin ise beş yıldızlı binalarda, yetersiz sağlık hizmetleri verdiklerini iddia eden Karagözlü, işin tamamen ticarete döndüğünü, sağlığın ise ikinci plana itildiğini savundu. Kalıcı sağlık politikası oluşturulması gerektiğini ifade eden Karagözlü, "Meslek örgütlerimizin ve sivil toplum örgütlerimizin önerileri dikkate alınarak, kalıcı ulusal bir sağlık politikası oluşturulmalı. Mücadele ederek, başarılı olacağımızı düşünüyorum. Hekim arkadaşlarımız da mücadelemiz sırasında bizlere destek vermelerini bekliyoruz" dedi. (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Çok bulutlu
Yarın: 12/2 Aralıklı gökgürültülü yağış