• 14 Eylül 2018, Cuma 12:05

"Telekom soygununun hesabı verilsin”

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Aydın İl Örgütü, Türk Telekom’un Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası’nın kuracağı girişim şirketine devredilecek olmasına tepki gösterdi. Seyit Pak, “Telekom soygununun hesabı verilsin” dedi.

 

Türkiye’nin önemli gelir kaynaklarından olan Türk Telekom’un yüzde 55 hissesi 2005 yılında Öger Telekom’a satılarak özelleştirilmişti. Bu girişime rağmen borçlarından arınamayan Türk Telekom Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası’nın kuracağı girişim şirketine devredilecek. Bu duruma ise tepkiler giderek büyüyor.

 

Konuyla ilgili basın açıklaması düzenleyen ÖDP Aydın İl Örgütü üyeleri, Telekom’un önüne giderek, “Telekom özelleştirilemez, Telekom soygunun hesabı sorulsun” gibi sloganlar attı. Grup adına konuşan ÖDP Efeler İlçe Başkanı Seyit Pak, konunun araştırılmasını istediklerini belirtti.

"BÜYÜK ÇÖKÜŞÜN NEDENLERİDİR"

“AKP iktidarında Türkiye’nin en büyük özelleştirilmeleri gerçekleştirildi” diyerek sözlerine başlayan Pak, “Türk Telekom’daki büyük soygun ekonomimizdeki büyük çöküşün nedenlerini ortaya koymaktadır. Türk Telekom yargının iptal kararına rağmen, iktidarın ısrarıyla özelleştirildi. Bu özelleştirmeyi özel kılan noktalardan birisi, Telekom’un Lüblanlı Hariri Ailesine teslim edilmesidir. Bu da AKP iktidarının Körfez sermayesini Türkiye ekonomisinde etkin kılma çabasının sonucu olmuştur” şeklinde konuştu.

"BİR NUMARALI MUHATABI HALİNE GELDİ"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Okay’ın, Yiğit Bulut’un, Cumhurbaşkanı eski Genel Sekreteri Fahri Kasırga’nın Türk Telekom yönetiminde birinci derecede sorumlu olduğunu hatırlatan Pak, “Türk Telekom Saray’ın arka bahçesi haline getirilmiştir. Türk Telekom’un uğratıldığı zararlarda birinci derecede sorumlulukları olan bu isimler hesap vermelidir. Özelleştirmeler aynı zamanda kayırmacılığın ve yolsuzluğunda en önemli zeminlerinden birisi oldu. AKP döneminde yandaş sermaye yaratma sürecinin bir yanı özelleştirmeler üzerinden ilerledi. Hem yandaş sermaye hem de AKP’nin ekonomide ağırlık kazandırmaya çalıştığı Körfez sermayesi bu özelleştirmelerin bir numaralı muhatabı haline getirildi” ifadelerini kullandı.

"YENİDEN KAMULAŞTIRILMALIDIR"

Seyit Pak ayrıca şunları dile getirdi, “Özelleştirmeler yoluyla kamunun elinden çıkarılan başta enerji, iletişim ve ulaşım olmak üzere tüm stratejik kurumlar, fabrika ve üretim alanları yeniden kamulaştırılmalıdır. Ülkemizin bağımsız bir ekonomiye kavuşabilmesinin ve kendi ayakları üzerinde duran bir ülke haline gelebilmesi ancak kamulaşmayı eksen alan bir anlayışın sonucu gerçek olabilir” (ŞERMİN ÇOLAK)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
22 / 13 Çok bulutlu
Yarın: 21/13 Gökgürültülü sağanak yağış