• 14 Eylül 2018, Cuma 14:34

Yıldız, Bakan Albayrak'a Türk Telekom'u sordu

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'dan Türk Telekom ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmesini istedi.

 

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na Türk Telekom ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Türk Telekom'un yüzde 55 hissesini, 2005 yılında Oger Telekomünikasyon Anonim Şirketi'nin(OKTAŞ) özelleştirme yolu ile 21 yıllığına satın aldığını hatırlatan Yıldız, OKTAŞ'ın kendisi ve Türk Telekom ile ilgili ekonomik durumunu basından takip ederek, öğrendiklerini söyledi.

Türk Telekom'un özelleştirilmesi ve sonrasında ortaya çıkan gelişmelerle ilgili halkın sağlıklı ve doğru şekilde bilgilendirilmesine ihtiyaç olduğunu belirten Yıldız, Bakan Albayrak'a önergesinde özetle şu soruları yöneltti:

"Türk Telekom'un yüzde 55 hissesi özelleştirildikten sonra 2017 yılı sonuna kadar yıllar itibariyle şirket kaç ABD doları kar etmiştir, bu kardan OTAŞ'a ne kadar pay düşmüştür? OTAŞ, devlete olan borcunu ödemek için toplam kaç ABD doları kredi kullanmıştır, bu kredilerin kullandırılması için iktidarınızca devreye girildiği doğru mudur? Türk Telekom'un yüzde 55 hissesine, OTAŞ'a kredi kullandıran bankalarca el konulduğu doğru mudur? Devletin, Türk Telekom'un OTAŞ'a ait hisselerine el koyacağı doğru mudur? Türk Telekom'un özelleştirilen hisseleri üzerindeki tasarruf hakkı konusundaki gelişmelerden kamuoyunu düzenli bilgilendirmeyi düşünüyor musunuz?" (EMRAH DİNÇER)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
22 / 13 Bulutlu
Yarın: 21/13 Gökgürültülü sağanak yağış