• 14 Kasım 2017, Salı 15:53

Dalama tandırı tescillendi

Aydın’ın Efeler İlçesi Dalama mahallesinde yapılan Dalama Tandırı, Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan başvuru sonucunda Coğrafi İşaret ve Tescil Belgesi aldı. Belgeyi, düzenlenen törende Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Belediye Başkanı Mesut Özakcan’a verdi.

Aydın’ın Efeler İlçesi Dalama mahallesinde yapılan Dalama Tandırı, Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan başvuru sonucunda Coğrafi İşaret ve Tescil Belgesi aldı. Belgeyi, düzenlenen törende Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Belediye Başkanı Mesut Özakcan’a verdi.

 

Adnan Menderes Üniversitesi’nde gerçekleştirilen tescil törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Prof. Dr. Engin Yıldırım, AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Efeler Belediye BaşkanıMesut Özakcan, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habib Asan katıldı.

 

“150 YILLIK TARİHİ VAR”

Törende konuşan Özakcan, tandırın çok eski bir lezzet olduğuna değinerek, “Süt kuzu ve oğlak etinden yapılan tandır 150 yıllık bir geçmişi olan bir gelenek. Bugün de 150 yıl öncesi gibi pişirilen, ocağının taşlarının bile özel nitelik taşıdığı bir tandır türü. Birçok ilimizde, bölgemizde tandır vardır ama Dalamamızda ki bu tandırın lezzet yönüyle farklılığı var. Bu yönüyle geçmişte Aydın Valiliğimiz ve ADÜ Rektörlüğümüz yöresel ürünlerimizin korunması ve tanınmasına yönelik başlattıkları kampanya çerçevesinde bizde Efeler Belediyesi olarak mahallemizde yer alan bu tandır, coğrafi işaret belgesi alması yönünde çalışmalarımızı sürdürdük” dedi.

TEŞEKKÜR ETTİ

Belge konusunda başta Bakan Özlü olmak üzere Valiliğe, Türk Patent ve Marka kurumuna ve ADÜ Rektörlüğüne teşekkür eden Özakcan, “Bu coğrafi belgenin ne kadar önemli olduğunu, Aydınımız da alınan üçüncü coğrafi belge olduğunu da belirtmek istiyorum. Birinci coğrafi belge bildiğiniz gibi Aydınımızın simgesi olan incirimiz, ikincisi kestanemizdi bu Dalama Tandırımızda üçüncü coğrafi belgesi aldığımız ürünümüz oluyor. Yerel değer taşıyan ürünlerimizin bu coğrafi belgelerle ülkemizin hem geçmişini geleceğe taşımak, hem de sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişmesine çok ciddi önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Hepinize sağlık, esenlik diliyor, yürekten sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

 

“TEBRİK EDİYORUM”

Törende konuşan Kurum Başkanı Prof. Dr. Habib Asan ise “Aydın ilimizin 2016 yılı itibariyle 578 marka başvurusu ve bu başvuruyla Türkiye’de yirmi birinci, 37 patent başvurusu ile Türkiye’de on altıncı, 37 faydalı model başvurusu ile Türkiye’de on dördüncü ve 194 tasarım başvurusuyla Türkiye’de on altıncı sırada. Hiç kuşkusuz ki bu ilimizin potansiyeli çok çok fazla. Bu gün burada Sayın Bakanımızın katılımıyla gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizde bu başvuruların artmasına katkı sağlayacak, yerel ekonomiye katkı sunacağını düşünüyorum. Ben tescil işlemleri tamamlanan Efeler İlçemizi tebrik ediyorum. Dalama Tandırı coğrafi işaretinin başta Aydınımıza, Efeler ilçemize, ülkemize, üreticilerimize, esnafımıza hayırlı olmasını ve bol kazançlar getirmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

 

“ÇOK GÜZEL BİR YEMEK”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü de tandır konusunda “Az önce Dalama Tandırını tattık, yedik. Gerçekten bu bölgenin çok güzel bir lezzeti, yemeği. Coğrafi işaret konusu Türkiye’de çok bilinen bir konu değil. Coğrafi işaret belgesi verebileceğimiz İki bin 500’e yakın ürün var Türkiye’de potansiyel olarak. Coğrafi işaretli üç ürünümüz oldu Aydın’da. Bunlardan biri Avrupa Birliği tescilli birinin de çalışmaları sürüyor. Avrupa Birliği Coğrafi işaretli ürünlerde yaklaşık 20 milyar EURO gelir elde ediyor. Bu çok önemli bir katkı, pay ve Türkiye çok zengin. Türk Patent ve Marka Kurumu içinde Coğrafi İşaretler Daire Başkanlığını kurduk. 10 Ocak 2017’de yürürlüğe giren kanunla, coğrafi işaretler konusu yasal zemine kavuşturuldu ve coğrafi işaretler alanında büyük açılım gerçekleştirildi. Coğrafi işaretlerin farkında olup bugün bu tescil belgesini alan başta Efeler Belediye Başkanımız Mesut Özakcan’a, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanımıza teşekkür ederek, tebriklerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı. (TÜRKER KOCAKAHYA)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.

Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
28 / 11 Parçalı bulutlu
Yarın: 30/16 Çok bulutlu